INFO Sklepní uličky na Znojemsku

Malebné vinné sklípky zahloubené ve svazích přímo u vinic a nad nimi lisovny nejrozmanitějších tvarů i barev najdete na řadě míst Znojemska. To patří k nejznámějším vinařským krajinám České republiky a Znojemská vinařská podoblast dává jedny z nejkvalitnějších vín u nás. Za chuťově plná a neuvěřitelně aromatická (zejména bílá) vína skvělé pověsti vděčí Znojemsko nejen vysoké úrovni mnoha vinařů, ale také specifickým přírodním podmínkám.

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí Vinařské oblasti Morava; zahrnuje přes 3 500 hektarů vinic a více než 90 vinařských obcí. Je vyhlášená především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, výborná jsou také Rulandské bílé, šedé i modré, nebo i Müller Thurgau, Tramín červený či Pálava. Více se o odrůdách a historii pěstování vína na Znojemsku dozvíte zde: https://znojmoregion.cz/cs/info-odrudy-a-historie-vina . 

Kromě vín samotných okouzlí na Znojemsku návštěvníky i žijící vinařský folklór a množství jedinečných vinařských památek – staleté vinné sklepy v malebných sklepních uličkách, impozantní kláštery i moderní vinařská architektura v pověstných vinicích, které křižují a propojují stovky kilometrů vinařských turistických tras a cyklistických stezek.


ZNOJEMSKO – Kraj plný vína

Víno nejlépe chutná přímo v místě, kde se zrodilo. Malebné sklepní uličky na okrajích vinohradů ožívají v průběhu roku řadou vinařských akcí a vinné sklípky s lisovnami zvou na degustace vína i lidovou muziku a domácí gastronomii. Nechte se inspirovat našimi tipy k výletům za vínem do sklepních uliček Znojemska, ve kterých se každoročně odehrávají nejrůznější vinařské akce:

 • Božice: Téměř 150 sklepů umístěných zejména podél cesty vedoucí na Borotice. Ne všechny jsou ovšem funkční, ale dochází k jejich postupné obnově.
  AKCE – Božické otevřené sklepy (červenec), Božický burčák (září). https://dbv.webnode.cz 
 • Damnice: Nepříliš dlouhá vinařská ulička v jižní části obce s několika vinnými sklepy a nadzemními lisovnami.
  AKCE – Otevřená sklepní ulička (červen), Mladá vína (listopad). www.facebook.com/vinarsky.spolek.damnice 
 • Hnanice: Jedna z nejpůvodnějších vinařských kolonií na Znojemsku s více než stovkou sklepů a lisoven na prahu národního parku Podyjí. Vinařství zde kvetlo už ve středověku. Zajímavostí jsou vstupní dveře skládané z jednotlivých prken do obrazců či ondřejských křížů, které jsou dokladem mistrovské řemeslné práce. Od roku 2023 se i ve zdejších sklepích drží v sezóně "vinařská pohotovost", kdy je každý den vždy min. 1 sklep otevřen pro veřejnost.
  AKCE – Otevřené sklepy (květen), Hnanická vinná stezka (červen), Hnanické otevřené sklepy pod hvězdami (červenec), Festival a koštování mladých vín (listopad). www.facebook.com/sklepyhnanice  
 • Horní Dunajovice: Zhruba dvacítka sklepů, které jsou hloubené nejen v písku a měkkých spraších (v severní části obce), ale i vylámané do břidlice (v místní části Domčice).
  AKCE – Otevřené sklepy (červen). www.facebook.com/HorniDunajovice nebo www.hornidunajovice.cz  
 • Hrušovany nad Jevišovkou: Město s bohatou vinařskou i cukrovarnickou tradicí ležící na půl cesty mezi Znojmem a Mikulovem. Vinné sklípky a lisovny najdete rozeseté prakticky ve všech částech města.
  AKCE – Vavřinecké putování po sklepích (srpen). www.facebook.com/vinarihrusovany  
 • Chvalovice: Autentická sklepní ulička s více než stovkou vinných sklepů ukrytá v malebném lesoparku podél potoka Daníž. V její těsné blízkosti dochované bunkry čs. válečného opevnění i skvěle vybavená venkovní dětská hřiště.
  AKCE – Otevřené sklepy (červen), Podzimní otevřené sklepy s koštováním mladých vín (listopad). www.vinarichvalovice.cz 
 • Jaroslavice: Vinařská obec se 3 vinařskými uličkami a asi 90 sklepy, jejíž krajinnou dominantu tvoří renesanční zámek a třetí největší rybník Moravy.
  AKCE – Chutnání mladého vína (únor), Den otevřených sklepů a Zarážení hory (srpen). www.jaroslavictivinari.cz  
 • Nový Šaldorf–Sedlešovice: Malebné údolí poseté více než 180 vinnými sklípky, které jsou vyhloubené v nánosech třetihorního písku. Pro jeho namodralou barvu jsou označovány jako Modré sklepy. V sezóně tu funguje stálá služba vinaře – vždy je minimálně jeden sklep otevřen pro veřejnost, a to po celou sezónu od května do konce září.
  AKCE – Zimní otevřené sklepy a Kopání písku pro Vídeň (leden), Májové otevřené sklepy (květen), Křest Šaldorfských Kraváků (září), Svatý Martin v Šaldorfských sklepech (listopad). www.saldorfske-sklepy.cz  
 • Slup: Prastará zemědělská a vinařská obec, jejíž původní název byl Čule, a jejímž hlavním turistickým lákadlem je veřejnosti přístupný a funkční vodní mlýn. Vinné sklepy jsou rozesety po celém katastru obce.
  AKCE – Putování po čulských sklepech (červenec). www.facebook.com/skupina.vinaru.slup.z.s nebo www.vinoslup.cz 
 • Šatov: Hned 6 viničních tratí tu pokrývá rozlohu 260 hektarů. Původní přízemní i patrové lisovny vinných sklepů, nejčastěji klasicistního nebo historizujícího stylu, prorůstají celým městečkem a bývají stavebně i konstrukčně hodnotné. V sezóně zde Spolek šatovských vinařů denně drží "vinařskou pohotovost" s každodenní nabídkou zdejších vín pro veřejnost, a celoročně nabízí možnost ubytování či firemních a soukromých akcí přímo u vinařů. Vede tudy i naučná stezka „Za historií, vínem a opevněním“.
  AKCE – Dny otevřených sklepů (červen), Toulky vinicemi Šatova (srpen), Festival mladých vín (listopad). www.vinarisatov.cz 
 • Tvořihráz: Menší sklepní uličku najdete v jižní části vinařské obce a vede až k fotbalovému hřišti. Zdejší vinařský spolek se snaží každý rok opravit a zrekonstruovat alespoň jeden sklep či lisovnu a postupně tak buduje další turisticky atraktivní lokalitu obce.
  AKCE – Otevřené sklepy (srpen). www.vinarskaobectvorihraz.com  
 • Vrbovec: Architektonicky zajímavá řada asi 260 sklepů a lisoven, která zve k návštěvě a degustaci vína v největší vinařské obci Znojemska. Ožívají zde staré vinařské tradice, se kterými hravou formou seznamuje rodinná naučná stezka "Po stopách Hroznové kozy". V sezóně zde žluté jízdní kolo opřené u dveří označuje sklepy otevřené pro veřejnost, zpravidla v pátky, soboty, neděle a svátky.
  AKCE – Odemykání naučné stezky Hroznové kozy s Vrboveckým koštem vín (duben), Otevřené sklepy Vrbovec (květen), Letní noc ve vinici se zarážením hory a Posvícenské koštování (srpen), Vrbovecké vinobraní se zazimováním Hroznového kozla (říjen). www.obec-vrbovec.cz nebo www.cechvrbovec.cz  
 • Znojmo – Konice a Popice: Dvě slavné vinařské kolonie v Konicích a v Popicích na předměstí Znojma v těsném sousedství národního parku Podyjí. Zdejší viniční trať Kraví hora mezi Znojmem, Sedlešovicemi a Konicemi je považována za jednu z nejlepších na Znojemsku.
  AKCE – Otevřené sklepy (červen), Ochutnávka mladých vín (listopad). www.facebook.com/Spolek-vinaru-Konice-a-Popice  

Další informace o sklepních uličkách (a nejen na Znojemsku) naleznete na: www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Znojemska-vinarska-podoblast anebo www.sklepni-ulicky.cz .