INFO Víno a architektura na Znojemsku

Turistická oblast Znojemsko a Podyjí nabízí celou řadu výletních cílů, ale jejím nejznámějším lákadlem je bezesporu víno. Svou sklenku vína si tak můžete vychutnat nejen ve sklepních uličkách uprostřed vinic, ale i v unikátním prostředí s nezaměnitelným architektonickým rukopisem. Na své si při tom na Znojemsku přijdou jak milovníci historických památek a lidového stavitelství, tak příznivci moderních slohů. 


ZA MODERNOU

  • Vinařství THAYA, HavraníkyStavba nového sídla v moderním a designově čistém stylu je v posledních letech určitým trendem u významných vinařských společností napříč celou jižní Moravou. Na Znojemsku je tím nejnovějším architektonickým počinem nové sídlo Vinařství THAYA v Havraníkách, na půl cesty mezi Znojmem a rakouskou státní hranicí. Jde o originální komplex budov otevřený v roce 2022, kde máte možnost ochutnávat vína, ubytovat se ve stylových apartmánech i si užít vysokou gastronomii v restauraci APRI. Podoba nového Vinařství THAYA vzešla z dílny architekta Jakuba Ciglera, který spolupracoval např. s Janem Kaplickým v Londýně. Celý komplex je rozdělen do tří základních částí. Srdcem a dominantou je bývalá sýpka z roku 1962, citlivě převlečená do moderního hávu. Pozornost upoutává zejména otevřená střecha, jejíž dřevěná konstrukce nabízí krásný výhled do zeleného kraje. Sýpku obklopují další objekty a celek připomíná klasickou moravskou vesnici, symbolizovanou kostelem uprostřed návsi. Střechy výrobních hal svým zvlněním evokují plynoucí řeku Dyji (německy Thaya) a zároveň okolní vinicemi porostlé kopce. Na střechy plynule navazuje uměle vytvořené zelené návrší nad cihlovými degustačními sklepy z jedné strany a nad hotelovými apartmány ze strany druhé. Svůj prostor tu najdou jak milovníci vína, tak firemní teamy, svatby či skupinové akce.
  • Vinařství LAHOFER, Dobšice: Špičková moderní architektura stojí uprostřed vinic i v Dobšicích severně od Znojma. Nové sídlo si zde vybudovalo Vinařství LAHOFER a rozsáhlý stavební projekt svěřilo architektonické kanceláři CHYBIK + KRISTOF, která za něj získala nejedno ocenění odborné veřejnosti. Originální projekt ve tvaru obří vlny zde na jednom místě spojuje výrobní prostory, administrativní zázemí i působivé návštěvnické centrum s LAHOtékou a degustačním sklepem. Navíc je venkovní prostor uzpůsoben jako velký amfiteátr vhodný pro pořádání nejrůznějších firemních i společenských akcí a pochozí střecha slouží jako příjemná vyhlídka. Zajímavostí je, že motiv okolních vinných řádků prostupuje celou konstrukci a moderní stavba tak citlivě navazuje na okolní krajinu posetou vinohrady. Ovšem ocenění tu nesbírá pouze architektura, ale i zdejší víno. Vychutnáte si ho nejlépe uvnitř klenuté LAHOtéky, jejíž strop pokrývá originální malba Patrika Hábla nazvaná Vrstvy. Vychází z barevnosti řezu půdy, která je specifická pro tuto oblast, a navozuje tak atmosféru vinného sklepa kopaného v zemi.
  • ENOTÉKA znojemských vín, Znojmo: Další unikátní architektura vonící nejen vínem, ale i kávou, s podpisem CHYBIK + KRISTOF, stojí v historickém centru Znojma v prostoru bývalého hradního areálu. Z původní pivovarské kotelny a strojovny vznikl v roce 2019 neotřelý prostor rozdělený na dvě části. V přední najdete designově řešenou kavárnu, ve druhé největší a nejmodernější degustační místnost obsluhovanou samoobslužným systémem vinných automatů v České republice. Mezi 120 víny výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti najdete lokální odrůdy, vína naturální, ledová či slámová. Nechybí ani tematické sekce nebo novinky. Sklenku vína i kávu si můžete vychutnat také na předzahrádce, odkud je nádherný výhled na staré město s dominantou kostela sv. Mikuláše.


ZA HISTORIÍ

  • Loucký klášter, Znojmo: Kdo dává přednost starobylým památkám, tomu se bude líbit v Louckém klášteře na jižním předměstí Znojma. Monumentální barokní areál je dnes zasvěcen vínu – hostí totiž známou vinařskou společnost Znovín Znojmo. Ta zde vytvořila v prostoru bývalého premonstrátského konventu a klášterní knihovny Návštěvnické centrum, nevšední vinařskou uměleckou galerii, ale také  bednářské a vinařské muzeum nebo prodejnu vín a regionálních produktů. Organizuje zde komentované prohlídky s průvodcem zakončené ochutnávkou několika vzorků znovínského vína. Během nich navštívíte jak reprezentativní Štukové sály a rozlehlé sklepy, tak opravené výstavní sály i autentické prostory, ve kterých až do roku 1999 úřadovala armáda.
  • Vlkova věž, Znojmo: Další historickou památkou, která je zasvěcena vínu, je Vlkova věž ze 13. století v centru Znojma. Byla původně součástí městského hradebního opevnění, které se dochovalo téměř kolem celého středověkého města dodnes. Střežila jeden z nejdůležitějších přístupů do Znojma od Vídně. Její přízemní prostory dnes slouží vinařskému infocentru VOC Znojmo, kde můžete ochutnat vína certifikovaná značkou VOC Znojmo (Víno Originální Certifikace). Tento vinařský apelační systém vznikl jako první v České republice a oceňuje vína tří odrůd nejtypičtějších pro Znojemskou podoblast: Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Získáte zde také informace o vinařstvích či vinařských akcích, anebo si zde nakoupíte vína v lahvích. Kdo vystoupá 123 schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce více než 20 m nad zemí, bude odměněn parádním výhledem do všech světových stran. Dřevěný vyhlídkový ochoz také slouží jako prostor pro řízené degustace se someliérem, které zde vinařský spolek VOC Znojmo nabízí skupinám či firmám.
  • Svůj dobový půvab má i viniční hrádek Lampelberg nedaleko Vrbovce. Na nejvyšším místě staré viniční tratě Ječmeniště si jej nechal roku 1860 postavit jako vyhlídkový a strážní altán Jaroslavický zámecký pán Vilém hrabě Hompesch. Pod malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou bývala místnost pro hotaře (strážce vinohradu) a maštal pro koně. Dnes jsou zde vyhlášené vinice a romantická stavba slouží jako odpočinkové místo pro turisty i cyklisty a v sezóně i jako vinný degustační stánek, kde ochutnáte lahodná vína vinařské společnosti LAHOFER.
  • Ovšem lahodná vína si můžete ve vybrané dny vychutnat i v unikátním Křížovém sklepě v Příměticích (severní předměstí Znojma). Je chloubou známé vinařské společnosti Znovín Znojmo. Zrají v něm jeho nejlepší vína, je největším svého druhu na světě a má unikátní klima i akustiku, kterou chválil dokonce slavný dirigent Rafael Kubelík. V letech 1740–1756 jej nechali vystavět znojemští jezuité, a to na půdorysu ve tvaru kříže. Svými obřími rozměry budil obdiv tehdy i dnes – jde pravděpodobně o největší zachovaný a stále užívaný křížový sklep na světě! Raritou je také zdejší klima a akustika s tzv. "jezuitským telefonem", díky kterému se nese zvuk daleko po klenbách...


ZA FLOKLÓREM

A kdo dává přednost autentickému lidovému stavitelství, toho potěší rozmanitost architektury ve sklepních uličkách. Malebné vinné sklípky zahloubené ve svazích přímo u vinic a nad nimi lisovny nejrůznějších tvarů i barev najdete na řadě míst Znojemska, např. v Božicích, Damnicích, Hnanicích, Horních Dunajovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou, Chvalovicích, Jaroslavicích, Novém Šaldorfě-Sedlešovicích, Slupi, Šatově, Tvořihrázi, Vrbovci anebo v Konicích a Popicích na jižním předměstí Znojma.


Výlety za vínem ovšem patří k TOP turistickým cílům nejen Znojemska, ale celé jižní Moravy. Každoročně proto víno prezentuje krajská Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava (CCRJM) ve spojitosti s nějakým dalším turisticky atraktivním tématem – a téma "Víno a architektura" se stalo hlavním motivem roku 2023. Ze všech koutů jihomoravského kraje byly vytipovány zajímavé a originální příklady architektury, která je spojena s vínem. Konkrétně turistickou oblast Znojemsko a Podyjí v projektu CCRJM reprezentují: nové sídlo Vinařství THAYA s hotelovým provozem a restaurací APRI v Havraníkách, nové sídlo Vinařství LAHOFER s degustační LAHOtékou v Dobšicích u Znojma, ENOTÉKA znojemských vín v historickém centru Znojma, moderní betonový sklep Vinařství Piálek a Jäger v Novém Šaldorfu a zrekonstruovaný 300 let starý sklep Vinařství Konitz v Konicích na jižním předměstí Znojma. 


Chcete se o VINAŘSKÉ TURISTICKE na Znojemsku dozvědět více? 
Podívejte se na naše další tipy v sekci TURISTICKÉ CÍLE anebo si přečtěte další zajímavé informace: