Vinařství THAYA HAVRANÍKY

Vinařství THAYA nabízí nejen prvotřídní vína, ale od roku 2022 i komfortní hotel a špičkovou restauraci Apri – vše v Havraníkách, na půl cesty mezi Znojmem a rakouskou státní hranicí. Jde o architektonicky originální komplex budov, kde máte možnost ochutnat vynikající vína, ubytovat se ve stylových pokojích a užít si špičkovou gastronomii. Vinařství se navíc nachází na prahu Národního parku Podyjí, který je vyhledávaným cílem jak pro pěší, tak pro cyklisty. 


Jedinečná vína

Vinařství THAYA hospodaří na cca 105 ha vlastních vinic. Nacházejí se v bezprostředním okolí vinařského komplexu v Havraníkách i v sousedních vinařských obcích Hnanice, Šatov, Vrbovec a Dyjákovičky. Všechny vinice leží ve Znojemské vinařské podoblasti, regionu typickém chuťově plnými a svěžími víny. Slunečné dny zde střídají chladné noci a díky tomu hrozny zrají sice pomaleji, zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Daří se tu prakticky všem odrůdám. Díky granitovému podloží a spraším s příměsí vápenatých jílů vynikají obzvlášť Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink. Vinice sousedící s Národním parkem Podyjí jsou známé už od dob starověkých Římanů svojí jedinečnou sluneční polohou. A neobyčejně působí na kvalitu zdejších vín i řeka Dyje, která svým termoregulačním vlivem spolu se studenými větry z Českomoravské vrchoviny dává zdejším vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť a plnost. 

Základní řady vína zrají ve Vinařství THAYA v nerezových tancích, ale zvláštní vášeň tu mají pro dubové sudy. Ty mají speciálně z Francie a Rakouska, pro každou odrůdu a druh vína jinou velikost, typ pálení i odlišnou dobu sušení dřeva. Vína z produkce THAYA patří k pravidelným oceňovaným účastníkům nejrůznějších vinařských soutěží, např. Vinař roku nebo Vinařství roku, kde v roce 2022 zvítězili v kategorii Střední vinařství. V roce 2020 se zdejší Pinot Blanc 2018 stal absolutním vítězem Salonu vín ČR a v tomto prestižním výběru 100 nejlepších vín z celé České republiky mají zastoupená svá vína každoročně. Vína THAYA pravidelně sklízí úspěchy i na mezinárodních soutěžích. 

Vinařství THAYA má v nabídce 5 různých řad vína: Apri, VOC Znojmo (Vína Originální Certifikace – apelační systém výhradně pro Znojemskou vinařskou podoblast), Premium, Thaya a "Pozdravy z Národního parku Podyjí", které symbolizují jednotlivá zvířátka na etiketách. Také se ovšem zaměřují (jako téměř jediní na Znojemsku) na výrobu vlastního sektu. Ten však nenaleznete v běžných vinotékách – je specialitou, kterou ochutnáte výhradně ve Vinařství THAYA a zakoupíte pouze ve zdejší restauraci Apri nebo na recepci hotelu. Ochutnat vína z produkce Vinařství THAYA však můžete i v degustačním stánku umístěném v Hnanicích přímo ve vinohradu.


Originální architektura

Podoba nového vinařství THAYA vzešla z dílny známého architekta Jakuba Ciglera. Ten v minulosti spolupracoval třeba s Janem Kaplickým v Londýně a v současnosti vede jeden z největších architektonických ateliérů v České republice. Celý komplex vinařství je rozdělený do tří základních částí. Srdcem a dominantou je bývalá sýpka z roku 1962, citlivě převlečená do moderního hávu. Sýpku obepínají další objekty a celek tak připomíná klasickou moravskou vesnici. Zároveň sýpka symbolicky reprezentuje kostel jako ústřední stavbu na návsi.

Střecha hal, na první pohled svým zvlněním připomínající vlny řeky Dyje i okolní vinicemi porostlé kopce, se skládá z dřevěných vazníků a tradiční keramické tašky – bobrovky. Na střechu plynule navazuje uměle vytvořené návrší nad degustačními sklepy z jedné strany a nad apartmány ze strany druhé.

Prvkem, který zaslouženě upoutává pozornost, je otevřená střecha hlavní budovy, bývalé sýpky. Z její dřevěné konstrukce se otevírá široký výhled do zeleného kraje a slouží jako slunečná vyhlídková terasa.


Komfortní hotel

Hosté mají možnost se ubytovat v hotelových pokojích na hlavní budově nebo v komfortních apartmánech, které svým vzhledem připomínají hobití vesničku či řady vinných sklepů. Celková kapacita hotelu je 80 lůžek (54 lůžek a 26 přistýlek). K dispozici je zde také hotelové wellness se saunou, kde si můžete příjemně odpočinout třeba po celodenním výletu do Národního parku Podyjí. V pokojích typu Apartmán nebo Dvojitý apartmán jsou vítáni i domácí mazlíčci. Hotel nabízí také úschovnu kol a na parkovišti možnost dobíjení elektromobilů. 


Vytříbená gastronomie

Restaurace APRI umístěná v přízemí centrální budovy bývalé sýpky, podává pokrmy, které jsou založeny na tradičních receptech, ale v modernějším provedení. Každé jídlo na jídelním lístku je přírodní, ale zároveň jemné a delikatesní. Při vaření se využívá lokálních a sezónních surovin. Můžete si zde dát zvěřinu z místních lesů, maso z českých chovů nebo lokální sladkovodní ryby. Vše okořeněné bylinkami, které se pěstují přímo v areálu vinařství.

Jméno APRI označuje latinsky "divočáky". Kanec na etiketě zdejších vín tak symbolizuje sílu, hrdost a mírnou divokost, kterou naleznete nejen v divoké přírodě sousedního Národního parku Podyjí, ale i uvnitř láhve. Jde přitom vždy o nejlepší víno ročníku.


Nabídka pro skupiny (firmy i svatby)

Stylová restaurace Apri (kapacita 60 osob), samostatný salónek (kapacita 35 osob) anebo moderní degustační sklep s cihlovou klenbou (kapacita 60 osob) dávají příležitost zde pořádat nejrůznější firemní akce, teambuildingy, ale také rodinné oslavy a společenské akce. Jedinečným zážitkem bude párty na otevřené vyhlídkové střeše sýpky a široké možnosti nabízí i venkovní prostor areálu. Na klíč vám zde zajistí catering i degustace vína. Každá akce je přitom plánována tak, aby uspokojila individuální představu klienta. 


Vinařství THAYA je členem ZnojmoRegionu od roku 2023.

Vinařství THAYA

Havraníky 145
669 02 Havraníky