Náš region


Představujeme turistickou oblast Znojemsko a Podyjí

Jihomoravská turistická oblast Znojemsko a Podyjí kopíruje území celého Znojemského okresu. Jeho jižní hranice je zároveň státní hranicí s Rakouskem, která v dobách minulého režimu patřila k nejpřísněji střeženým a uzavřeným za tzv. železnou oponou. I proto se právě zde dochovala civilizací neponičená příroda – ta nejvzácnější podél řeky Dyje byla roku 1991 vyhlášena Národním parkem Podyjí. Úzké asfaltové a štěrkové cesty sloužící dříve k rychlému přesunu pohraničníků jsou dnes příjemnými a bezpečnými cyklostezkami, a k výletům na kole i pěšky láká po celém regionu hustá síť značených tras. 

Kraj je vyhlášenou vinařskou a ovocnářskou oblastí, a tak se cesty často vinou mezi prosluněnými vinicemi, procházejí obsypanými sady nebo lemují úrodná pole. Řeky Dyji, Jevišovku a Rokytnou pro změnu svírají skalnaté kaňony s romantickými vyhlídkami a převládající listnaté lesy berou dech zejména na podzim. Celá oblast patří k nejteplejším částem České republiky, kde jsou jen mírné zimy a ideální podmínky pro letní dovolenou u vody.

Přirozeným centrem regionu, a nejen pro turistiku, je královské město Znojmo plné historických i církevních památek. Z jihu ho obklopují prastaré vinařské obce a čistá příroda Národního parku Podyjí. Na dosah od přirozeného centra regionu je tak úchvatná krajina, lahodné víno i řada značených turistických či cyklistických tras v čisté přírodě. Ve Znojmě také začíná vodácky splavný úsek řeky Dyje, která je vhodná pro vodácké začátečníky.

Jižní pohraničí je doménou neporušené přírody Národního parku Podyjí a věhlasných viničních tratí. Bývalé pohraniční pásmo prošlo obrovskou proměnou a nabízí dnes moderní obchodní, zábavní, ubytovací i gastronomické služby.

Na západě najdete vyhlášenou letní rekreační oblast obklopující Vranovskou přehradu příznačně přezdívanou Moravský Jadran. Oblíbená Vranovská pláž nabízí pestré aktivní vyžití a zejména vodní sporty. Zdejší podmanivá lesnatá krajina ukrývá majestátní hrady a zámky i romantické zříceniny a vyhlídky. 

Severní část okresu s přirozeným centrem v Moravském Krumlově, to jsou historické, církevní i technické památky a pohádkové údolí řeky Rokytné – vše na dosah města moravských Liechtensteinů s renesančním zámkem a jedinečnou Slovanskou epopejí Alfonse Muchy. Ke zdejším výletním lokalitám patří také lesnaté Jevišovicko a Miroslavsko proslavené meruňkami i vínem.

Východně od Znojma se rozprostírá úrodné a jen mírně zvlněné Hrušovansko. Ideální pro milovníky slunce, vína i příznivce nenáročných rodinných výletů mezi poli a vinohrady – na kole i pěšky. Kraj žijících folklórních tradic, klidu a pohody. Jihovýchodní oblast Znojemska s řadou unikátních technických památek můžete poznávat také ze sedla kola anebo z lodi po vodácky splavné Dyji. 

Více informací o regionu a konkrétní tipy na výlety naleznete zde: https://znojmoregion.cz/cs/pro-turisty