Křížový sklep ZNOJMO-PŘÍMĚTICE

Křížový sklep v Příměticích (severní předměstí Znojma), je chloubou známé vinařské společnosti Znovín Znojmo. Zrají v něm jeho nejlepší vína, je největším svého druhu na světě a má unikátní klima i akustiku, kterou chválil dokonce slavný dirigent Rafael Kubelík. 

V letech 1740–1756 jej nechali vystavět znojemští jezuité, a to na půdorysu ve tvaru kříže. Svými obřími rozměry budil obdiv tehdy i dnes – v dobách socialismu dokonce turistické autokary zajížděly až dovnitř... Hlavní chodba je dlouhá úctyhodných 110 metrů a přitom téměř 10 metrů široká. Křižuje je kratší chodba měřící 56 metrů. Klenby jsou vysoké 6,5 metrů a uprostřed křížení chodeb, kde se prostor široce otevírá, dosahuje kopule výšky až 8 metrů. Jde pravděpodobně o největší zachovaný a stále užívaný křížový sklep na světě!

Unikátní je i zdejší klima, které svědčí ušlechtilé sklepní plísni Rhacodium cellarae, která je tak dokonalým regulátorem vlhkosti, že není potřeba žádné další klimatizační zařízení. Však to tu také vínům z produkce Znovínu Znojmo velmi svědčí. Zrají zde především vína bílých odrůd, a to v tradičních dubových a akátových sudech i v moderních nerezových tancích.

Raritou je i zdejší akustika a tzv. "jezuitský telefon", díky kterému se zde nese zvuk daleko po klenbách. Schválně zkuste něco vyslovit do zdi – uslyší vás i na druhé straně chodby...

V roce 2021 byla dokončena jeho rozsáhlá rekonstrukce a modernizace.


Nabídka pro skupiny

Křížový sklep v Příměticích však není běžným turistickým cílem. Veřejnosti se otevírá při speciálních příležitostech a vinařských akcích Znovínu Znojmo. Jeho komentované prohlídky jsou možné pro předem objednané skupiny (nad 20 osob) a jejich součástí je i ochutnávka 6 vzorků (á 0,25 dcl) znovínských vín.

Znovín Znojmo, a. s.

se sídlem v Šatově:
Šatov 404
671 22 Šatov