Znovín ZNOJMO

Věhlasný výrobce vína ze Znojemska, který je právem považován za leadera regionu a průkopníka vinařské turistiky. Provozuje degustační altány přímo ve vinicích i vinařské centrum v Louckém klášteře ve Znojmě.

Společnost Znovín Znojmo, a. s., se sídlem v Šatově patří k nejznámějším a nejpopulárnějším stálicím moravského vinařství. Svou velikostí i produkcí patří v českých poměrech ke středním podnikům. Pro představu – denně prodá na 17.000 lahví vína a reprezentuje přibližně 3,5 % všech vín, která se vypijí v České republice.

Filosofie společnosti je založena na důvěře zákazníka. Obchodní partneři oceňují především stabilní kvalitu vín a široký sortiment výrobků, který se neustále inovuje. Proto Znovínské vinařské portfolio uspokojí téměř všechny typy zákazníků. Znovín využívá moderní světové trendy, zároveň však ctí místní tradici. Je neúnavným propagátorem terroir a ctí unikátnost prostředí každé vinice. Dnes již téměř neexistuje významná světová výstava vín, na které by Znovín nezískal to nejvyšší ocenění.

Znovín Znojmo je také členem sdružení VOC Znojmo – prvního vinařského apelačního systému v České republice. Pod ochrannou známkou „Vína Originální Certifikace“ tak dodržuje marketing kontrolovaného původu hroznů z vybraných a uznaných viničních tratí, a to u tří nejtypičtějších odrůd Znojemska: Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného.


Průkopník vinařské turistiky

Znovín mnohokrát udával a stále udává trendy českému vinařství. Byl například první společností, která zahájila výrobu tzv. řízeného kvašení v 90. letech, první uvedl do života dnes již běžnou a oblíbenou zásilkovou službu. Zapůsobil aktivitami spojujícími víno a umění v Louckém klášteře, dobře propojil víno a sport. Spolupořádal také několik tzv. přelomových vinařských výstav. Jako první uvedl do života velmi dobře organizovaná a stále více populární Vinařská putování atd.

Znovín je známý také svým propracovaným Vinařským turistickým programem, který představil poprvé v roce 2003. Nabízí v něm řadu atraktivních cílů: Návštěvnické centrum ve znojemském premonstrátském klášteře v Louce, unikátní Křížový sklep v Příměticích, degustační stánky přímo ve vinicích (např. slavný Šobes v Národním parku Podyjí nebo Staré vinice v Havraníkách a nově i na viniční trati Peklo v Šatově) či Moravský sklípek v Šatově s naučnou vinicí starých odrůd. Jde o místa, která byla také zařazena do trasy unikátního VINObusu, křižujícího s průvodcem a degustačními zastávkami věhlasné vinice v okolí Znojma mezi roky 2015 a 2021.

Pro své věrné zákazníky Znovín každoročně na jaře a na podzim pořádá populární Putování po vinicích a archivních sklepích. Podporuje i individuální putování pro menší skupiny. Je spolupořadatelem řady vyhlášených vinařských a sportovních akcí v regionu, např. Burčákfest, Noční prohlídky Znojma se Znovínem anebo cyklistických závodů Author Znovín Cup "Vinařská 50", Kolo pro život – Znojmo burčák Tour či Krajem vína – Tour de burčák.

Kromě toho je Znovín aktivním propagátorem Nordic Walking, tedy chůze, která léčí. Jeho vlastní program nazvaný Znovín Walking přináší od roku 2008 soubor chodeckých tras pro začátečníky i pokročilé vedoucích vinohrady Znojemska a nádhernou krajinou Národního parku Podyjí. Tento program přirozené chůze s holemi v rukou byl oceněn i v řadě turistických soutěží. Nabídku Znovínu pro milovníky sportovních aktivit je pak od roku 2020 nový Znovínský koloběžkový okruh vedoucí po obou březích řeky Dyje, který začíná i končí u Louckého kláštera ve Znojmě.


Klášter plný vína, kultury a historie

Monumentální barokní areál Louckého kláštera hostí díky Znovínu Znojmo nejen vinařské návštěvnické centrum s prodejnou vín a regionálních produktů, ale i vinařské a bednářské muzeum a nevšední vinařskou uměleckou galerií přezdívanou "Znojemský Louvre". Znovín Znojmo zde organizuje komentované prohlídky s průvodcem zakončené degustací výtečných vín.

Od dubna 2022 je prohlídkový okruh nově rozšířen o soukromou sbírku historických kolkovaných cihel z nejrůznějších cihelen Znojemska (z jejichž produkce vyrostly i zdejší slavné vinné sklepy), dále sugestivní expozici "železné opony" zapůjčenou z Technického muzea v Brně, anebo unikátní kolekci velkoformátových puzzle obrazů zpodobňujících kompletní Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Jde přitom o sbírku zapsanou do České knihy rekordů, zapůjčenou na 5 let, jejíž výtěžek ze vstupného bude věnován na další opravy rozsáhlého klášterního areálu v Louce.


Nabídka pro skupiny

Prostory Louckého kláštera – barokní štukové sály, rozlehlá sklepení, řada menších sálů a salónků, ale i rozlehlé travnaté nádvoří – slouží také jako stylové zázemí pro pořádání nejrůznějších konferencí, přednášek, svateb a dalších firemních či společenských akcí. Jejich využití je celoroční a vždy je v nabídce doprovodných programů ochutnávka kvalitních vín.

Znovín Znojmo zde nabízí komplexní servis pro pořádání konferencí, firemních prezentací, školení nebo kurzů s doprovodným vinařským programem, rautů, řízených degustací, přednášek a naučných ochutnávek. Veškeré prostory nebo jejich části je možné pronajmout i pro rodinné oslavy, promoce, svatby a další slavnostní příležitosti.

Pro větší akce jsou ideálním místem barokní štukové sály s kapacitou až 300 míst, kde je k dispozici 75 stolů a 300 židlí. Od roku 2019 jsou k těmto účelům k dispozici také noblesní prostory dalšího, nově zrekonstruovaného patra, tzv. Knihovna

Protože zdejší premonstrátům kdysi patřily nejrozsáhlejší vinice na Znojemsku, vybudovali počátkem 18. století pod klášterem v Louce náležitě rozlehlé vinné sklepy, ve kterých se dnes také pořádají degustace vín a společenská posezení. Ochutnávky vín zde lze uspořádat až pro 120 osob najednou přímo v klenutých klášterních sklepech anebo v prostorách obrazové galerie.

Občerstvení nebo catering si můžete zajistit sami, případně vám Znovín poskytne kontakt na odpovídající firmy. Zájemcům nabízí i další služby, například ozvučení, promítání firemních prezentací, hudební program a další.


Členem ZnojmoRegionu od roku 2017.

Znovín Znojmo, a. s.

se sídlem v Šatově:
Šatov 404
671 22 Šatov