Vinařská stezka Lampelberg–Šobes

Typ: naučná stezka vhodná pro pěší, sjízdná i na kole
Délka trasy: cca 17,5 km (postupně prodlouženo na cca 35 km)
Náročnost: střední
Terén: přírodní a částečně zpevněný
Zaměření: vinařství a vlastivěda
Počet zastavení: 2+ 
Vybudováno roku: 2012

Už v roce 2012 otevřelo Vinařství LAHOFER společně s Klubem českých turistů 17,5 km dlouhou, a v terénu zeleně značenou turistickou stezku. Jde sice primárně o trasu pro pěší, ale prakticky celá je bez problémů sjízdná i na terénním kole. Spojuje dvě pravděpodobně nejatraktivnější vinařské polohy na Znojemsku, a to dobře známou vinici Šobes v Národním parku Podyjí a vinici Lampelberg se stejnojmenným viničním hrádkem nedaleko Vrbovce.

Lampelberg byl dlouhou dobu uzavřen za "železnou oponou", a tak jej mohli navštívit pouze vyvolení funkcionáři. Dnes je oblíbeným výletním cílem nabízejícím krásný výhled na viniční terasy i sezónní ochutnávky vín z Vinařské skupiny LAHOFER. A pro změnu degustační altán Znovínu Znojmo umocňuje turistickou atraktivitu vinice Šobes, která patří k nejlepším a nejstarším viničním tratím Evropy.

Tato turistická trasa začíná u bývalé pohraniční vojenské roty v Hnanicích, od které vede již několik starších cest právě na vinici Šobes. Na druhou stranu pak můžete vyrazit právě směrem na Lampelberg. Zelená značka vás povede přes starobylé vinařské obce Šatov, Chvalovice, Dyjákovičky i přes zaniklou obec Ječmeniště, která se v 50. letech 20. století stala obětí budování přísně střeženého pohraničního pásu "železné opony".

Po trase jsou umístěny 2 velké informační tabule i klasické rozcestníky a standardní značky Klubu českých turistů. Infomační tabule najdete v Šatově a kousek za Vrbovcem u viničního hrádku Lampelberg

Tato zeleně značená vinařská trasa však byla Klubem českých turistů postupně upravena a výrazně prodloužena – z jedné strany vede přes vyhlídkové místo Devět mlýnů až na Havranické vřesoviště, kde se napojuje na červenou turistickou trasu, a z druhé strany vede přes Jaroslavice až k Vodnímu mlýnu ve Slupi. Mezi Šatovem a Chvalovicemi přibyla navíc i krátká odbočka k pěchotnímu srubu Zatáčka. V současnosti jde o trasu shodnou s dálkovou "Stezkou Českem" obcházející celou Českou republiku.


Vinařství LAHOFER a LAHOtéka DOBŠICE

Vinařství LAHOFER
Vinice 579
671 82 Dobšice