Klášter premonstrátů v Louce u Znojma patřil po staletí k nejvýznamnějším klášterním komplexům střední Evropy. Byl centrem vzdělanosti i umění a mohl dokonce hrdě konkurovat nedalekému královskému městu Znojmu. Byl ale i místem, kde byly poprvé vypěstovány známé znojemské okurky, a v jeho zdech působilo mnoho předních osobností – např. vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš nebo Šebestián Freytag z Čepiroh, vychovatel mladého Rudolfa II. Zajímavostí také je, že zdejší původní premonstrátská knihovna byla po zrušení kláštera za Josefínských reforem převezena do Prahy a dnes je světově proslulou Strahovskou knihovnou.
Klášter byl založen už v roce 1190 znojemským knížetem Konrádem Ottou a jeho matkou Marií. Původně šlo o románskou stavbu (dodnes se v podzemí pod kostelem sv. Václava dochovala podzemní románská sloupová krypta). Později byl goticky a renesančně upravován. Dnešní vzhled získal až v období baroka, kdy byl koncem 17. století upraven kostel a vystavěna nová dvoupatrová prelatura. V první polovině 18. století vypracoval významný architekt J. L. Hildebrant plány velkorysé výstavby nového čtyřkřídlého konventu a kostela. Úpravy však začaly až v roce 1748 a z monumentálního barokního plánu se stihlo zrealizovat jen část – zhruba polovinu, která ale i tak ohromuje svou monumentálností.
Po zrušení kláštera za Josefínských reforem připadly budovy náboženskému fondu a následně byla upravena prelatura na sídlo správy panství, byty a faru. Vlastní konventní budova sloužila jako kasárna a později i jako tabáková továrna. Armáda zde pak úřadovala až do roku 1999 a na stavu areálu se toto období bohužel nesmazatelně podepsalo...
Dnes je Louka předměstím Znojma a konvent pronajat městem Znojmem k dlouhodobému užívání vinařské společnosti Znovín Znojmo. Ta zde vytvořila špičkové Návštěvnické centrum, nevšední vinařskou uměleckou galerii přezdívanou Znojemský Louvre, ale také bednářské a vinařské muzeum nebo prodejnu vín a regionálních produktů. Organizuje zde komentované prohlídky s průvodcem zakončené ochutnávkou několika vzorků Znovínského vína. Během nich navštívíte jak reprezentativní Štukové sály a rozlehlé sklepy, tak muzeum a galerii, ale i nově zrekonstruované sály tzv. Knihovny nebo "zapomenuté" vojenské prostory. Cesta za poznáním znojemských vín proto nejčastěji začíná právě tady...
Od dubna 2022 je prohlídkový okruh nově rozšířen o soukromou sbírku historických kolkovaných cihel z nejrůznějších cihelen Znojemska (z jejichž produkce vyrostly i zdejší slavné sklepy), dále sugestivní expozici "železné opony" zapůjčenou z Technického muzea v Brně, anebo unikátní kolekci velkoformátových puzzle obrazů zpodobňujících kompletní Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Jde přitom o sbírku zapsanou do České knihy rekordů, zapůjčenou na 5 let, jejíž výtěžek ze vstupného bude věnován na další opravy rozsáhlého klášterního areálu.
Loucký klášter je také nástupním místem oblíbeného Znojemského turistického vláčku, ale také výchozím místem Znovín Walking – rozsáhlé sítě nordic-walkingových tras vedoucích po okolní vinařské krajině a Národním parku Podyjí. Zavedou vás i k několika degustačním stánkům, které Znovín Znojmo provozuje v sezóně přímo ve vinicích na frekventovaných turistických a cyklistických cestách. Novinkou pro milovníky sportovních aktivit je od roku 2020 Znovínský koloběžkový okruh vedoucí po obou březích řeky Dyje, který začíná i končí právě u Louckého kláštera ve Znojmě.
V blízkosti bývalé jízdárny Louckého kláštera vzniklo za přispění Znovínu koncem roku 2017 nové dětské hřiště. Na výrobu herních prvků byly použity dřevěné vinné sudy různých velikostí, a tak i hřiště určené dětem tematicky zapadá do promyšleného vinařského konceptu. Najdete ho hned vedle moderní Městské plovárny Louka, která je letním centrem všech milovníků vodních radovánek. Výhodou je bezesporu velké parkoviště, které uspokojí jak návštěvníky Městské plovárny, tak Louckého kláštera. Parkovat na něm přitom mohou i autobusy nebo karavany.
Na jaře 2022 byla také dokončena rekonstrukce tzv. Staré školy v areálu Louckého kláštera. Vzniklo zde moderní Centrum Louka – multifunkční centrum vhodné pro pořádání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, konferencí či vzdělávacích akcí (součástí jsou totiž i workshopové dílny). Nově je zde zřízeno i nové Turistické informační centrum města Znojma, které kromě klasického turistického informačního servisu poskytuje i komentované prohlídky sousedního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava.
Potřebujete zajistit kvalitní víno na svou firemní akci, svatbu či konferenci? Hledáte prostory, kde tyto akce uspořádat? Nebo byste chtěli oživit terénní teambuildingovou akci degustací vína přímo mezi vinicemi? Pak se s důvěrou obraťte právě na Znovín Znojmo. Prostory Louckého kláštera – barokní štukové sály, rozlehlá sklepení nebo řada menších sálů a salónků – jsou totiž vhodné právě pro pořádání nejrůznějších konferencí, přednášek, svateb a dalších firemních či společenských akcí.
Zajistí komplexní servis pro pořádání konferencí, firemních prezentací, školení nebo kurzů s doprovodným vinařským programem, rautů, řízených degustací, přednášek či naučných ochutnávek. Veškeré prostory je možné také pronajmout i pro rodinné oslavy, promoce, svatby a další slavnostní příležitosti. Zájemcům nabízí i další služby, například ozvučení, promítání firemních prezentací, doprovodnou hudbu a další.
Pro větší akce jsou ideálním místem barokní Štukové sály s kapacitou až 300 míst, kde je k dispozici 75 stolů a 300 židlí. Od roku 2019 se k těmto účelům nabízí také noblesní prostory dalšího, nově zrekonstruovaného patra, tzv. Knihovna.
Ochutnávky vín lze také uspořádat až pro 120 osob najednou přímo v klenutých klášterních sklepech anebo v prostorách obrazové galerie. Občerstvení nebo catering si můžete zajistit sami, případně vám Znovín poskytne kontakt na prověřené dodavatele.
Návštěvnické centrum Znovínu Znojmo
Loucká 3054/23
669 02 Znojmo