Znovín Walking

Celkem 7 lehkých a 7 středně těžkých tras vedoucích vinicemi Znojemska a Národním parkem Podyjí vytýčila známá vinařská společnost Znovín Znojmo pro milovníky "chůze s holemi". Je možné je vzájemně libovolně kombinovat, zkracovat či prodlužovat

Všechny trasy Znovín-Walkingu se nacházejí v jihozápadní části Znojemské vinařské podoblasti – mezi městem Znojmem a rakouskou hranicí, kde spojují viniční krajinu s překrásnými scenériemi Národního parku Podyjí. Využívají převážně polních a lesních cest mimo veřejné komunikace s dopravním provozem. Potkáte na nich historické zajímavosti, viniční altány, vojenská opevnění, křížky a kapličky i tajemná a legendami opředená místa; dojdete i na řadu krásných vyhlídkových míst. Trasy vedou i kolem degustačních míst Znovínu Znojmo: na vinici Šobes, ve Starých vinicích v Havraníkách, na vinici Peklo či v Moravském sklípku v Šatově.

V areálu Louckého kláštera ve Znojmě, kde Znovín Znojmo provozuje rozsáhlé návštěvnické centrum, je možné získat detailního mapového průvodce všemi trasami Znovín Walking anebo si zapůjčit nordic-walkingové hole.


Pro začátečníky

Kratší okruhy měří od 6 do 12 km a vedou v okolí Šatova, Hnanic a Havraníků. Startují u Hotelu Happy Star v Hnanicích anebo u vlakového nádraží v Šatově. Zavedou Vás k řadě zajímavých míst podél bývalé "železné opony", do vinařské obce Šatov (Moravský sklípek, Malovaný sklípek, Areál čs. opevnění a železné opony), na slavnou vinici Šobes, vinici Peklo a Staré vinice (degustační stánky), na Havranická vřesoviště, kde se pasou divocí koně, ke Hnanickému kostelu sv. Wolfganga i na Heiliger Stein („Svatý kámen“), prastaré kultovní místo s vyznačenými geomantickými zónami.

 • Trasa č. 1 – „Genius loci“ Hnanic a Šatov
 • Trasa č. 2 – Za vinicemi na okraji NP Podyjí
 • Trasa č. 3 – Vlakem za vínem
 • Trasa č. 4 – Duševní pohoda
 • Trasa č. 5 – dočasně pozastavena
 • Trasa č. 6 – Paradoxy „železné opony“
 • Trasa č. 7 – Romantika vesnice ve vinařském pohraničí

  Pro pokročilé

  Delší trasy měří 12–30 km a vycházejí od Louckého kláštera ve Znojmě anebo od Hnanického Hotelu Happy Star. Kromě míst uvedených v trasách pro začátečníky se na nich podíváte i na Kraví horu, ke Znojemské přehradě a na řadu dechberoucích vyhlídek i do nezkrocené přírody Národního parku Podyjí.

  • Trasa č.  8 – dočasně pozastavena
  • Trasa č.  9 – Sealsfieldův kámen a Havranické vřesoviště
  • Trasa č. 10 – Sealsfieldův kámen – Loucký klášter
  • Trasa č. 11 – Sv. Wolfgang – "vlčí pochod"
  • Trasa č. 12 – Údolím řeky Dyje
  • Trasa č. 13 – Za krásami Národního parku Podyjí
  • Trasa č. 14 – "Královská" – Králův stolec – Loucký klášter

  Jde o stále oblíbenější rekreační sport kombinující chůzi s holemi a vinařskou turistiku. Všeobecně užívaný název Nordic Walking má svůj původ ve Finsku, v USA se používá označení Pole Walking. Využití holí v rukou povyšuje klasickou chůzi na vysoce účinný trénink celého těla bez extra námahy a bez nároků na speciální vybavení.

  Každoročně se v polovině dubna symbolicky pořádá (jako zahájení "chodecké" sezóny) Den Znovín Walkingu. V tento den se můžete, s holemi i bez nich, projít po vybraných trasách Znovín Walking sami nebo v doprovodu průvodce, a po cestě ochutnat hned několik vzorků znovínských vín. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti o tuto akci se z organizačních důvodů doporučuje registrace předem...

  Více informací o Znovín Walking najdete zde: https://www.znovin.cz/co-je-znovin-walking 

  Jednotlivé trasy i s mapami si můžete stáhnout zde: https://www.znovin.cz/znovin-walking 

  Znovín Znojmo, a. s.

  se sídlem v Šatově:
  Šatov 404
  671 22 Šatov