INFO Degustace ve vinicích Znojemska

Příjemné osvěžení a vinařské občerstvení přímo uprostřed vinohradů nabízí na Znojemsku v průběhu sezóny hned několik degustačních stánků. Provozují je významné vinařské společnosti na atraktivních místech a na oblíbených výletních trasách.

Kdo se vydá na výlet jižně od Znojma, ať už pěšky nebo na kole, ten si může po cestě dopřát odpočinek na místech zasvěcených vínu. Dřevěné vinařské altány poskytující ochutnávky místního vína – a někdy i další drobné občerstvení – jsou vítaným zpestřením na trasách vedoucích do Národního parku Podyjí nebo do prosluněné vinařské oblasti rozprostírající se po obou stranách česko-rakouské hranice. 

Průkopníkem této formy „vinařské turistiky“ je známá vinařská společnost Znovín Znojmo, která ve svých vinicích provozuje hned 3 degustační stánky. Najdete je na slavné vinici Šobes v Národním parku Podyjí, ve Starých vinicích v Havraníkách a nově i ve viniční trati Peklo u Šatova. V dubnu a květnu bývají otevřené o víkendech a svátcích, od června až do začátku října pak dokonce denně.

Další z významných vinařských skupin, která zve v sezóně na ochutnávky vína přímo do svých vinic, je LAHOFER. Nabízí degustace jednak v centru Znojma, v obnovené Rajské vinici pod kostelem sv. Mikuláše, ale také na viničním hrádku Lampelberg nedaleko Vrbovce. Zde je také možné uspořádat pro menší skupiny řízené ochutnávky vín s profesionálním someliérem.

A letní vinařské osvěžení nabízí ve vlastním degustačním stánku i Vinařství THAYA. Najdete ho u vinohradu kousek před Hnanicemi, za křižovatkou u Hotelu Happy Star. Z obnovené výklenkové kaple tu na něj dohlíží sv. Urban, patron vinařů.


Kraj zasvěcený vínu

Znojemská vinařská podoblast patří k nejznámějším vinařským krajinám České republiky a dává jedny z nejkvalitnějších vín u nás. Oblast jižně od Znojma je vyhlášená především bílými aromatickými víny, z nichž odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené jsou dokonce zařazeny do certifikačního systému VOC Znojmo (Vína Originální Certifikace), který vznikl jako vůbec první vinařský apelační systém v ČR. Dohlíží na terroir a certifikuje jen vína se skutečně místním původem i zpracováním hroznů.

Destinační společnost ZnojmoRegion zastřešující cestovní ruch turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, tedy celého Znojemského okresu, právě vinařskou turistiku považuje za hlavní atraktivitu zdejší oblasti. Nechte se i Vy zlákat na „výlety za vínem“ a ochutnejte tekuté poklady Znojemska přímo ve vinohradu – v místě, kde víno zrálo a získalo díky unikátním klimatickým podmínkám a specifickému půdnímu podloží své nezaměnitelné vlastnosti. Oceňují je nejen výletníci, ale i odborníci na prestižních vinařských soutěžích doma i ve světě.


Chcete se o VINAŘSKÉ TURISTICKE na Znojemsku dozvědět více? 
Podívejte se na naše další tipy v sekci TURISTICKÉ CÍLE anebo si přečtěte další zajímavé informace: