Rajská vinice ZNOJMO

Pochutnat si na lahodném víně uprostřed vinohradu se dá i přímo v královském městě Znojmě. Na dosah historického centra, ve strmém svahu pod kostelem sv. Mikuláše obráceném směrem k řece Dyji, vysadila vinařská společnost LAHOFER tzv. Rajskou vinici. Otevřela zde také svůj sezónní degustační stánek na jedné z bývalých bašt středověkého hradebního systému – dnes je součástí Karolíniných sadů, kterými se dá ze středu města pěšky sejít dolů k řece Dyji (cyklistům doporučujeme vzhledem k prudkosti svahu kolo vést). Otevírá se odtud krásný výhled na řeku Dyji, protější zelený svah Kraví Hory, na hráz Znojemské přehrady a nad ní se tyčící areál Znojemského hradu s rotundou sv. Kateřiny, ale dohlédnete třeba i na Loucký klášter na jižním předměstí Znojma.

Karolíniny sady – příkrý skalnatý sráz, spadající pod Starým městem a chrámem sv. Mikuláše k řece, se dostal na začátku 19. století do popředí pozornosti znojemských občanských elit. Ty, inspirovány duchem vídeňského biedermeieru, toužily po další parkově upravené ploše v bezprostřední blízkosti města. Nová brána a sady byly pojmenovány po rakouské císařovně Karolině Augustě Bavorské (1792–1872), která s císařským manželem Františkem I. navštívila Znojmo roku 1833. V průběhu dalších desetiletí 19. století vzniklo v Karolíniných sadech několik dřevěných či zděných altánů a také vyhlídkové rondely s lavičkami. V roce 1875 došlo k rozšíření sadů směrem na jih, kde vznikl bránami uzavřený prostor tzv. Rajské zahrady. Byla vybudována na ploše zasypaných původních středověkých vinohradů. A právě ty byly počátkem 21. století obnoveny pod názvem Rajská vinice.

Vinařství LAHOFER se o Rajskou vinici na historických terasách v Karolíniných sadech stará od roku 2010. V roce 2011 a 2012 na téměř 20 arech půdy vysázela firma novodobý vinohrad, a to historickým a dnes už nepoužívaným způsobem, tzv. „na hlavu“, kdy každá hlava (vinný stromek) má svou vlastní oporu z dřevěných kůlů, takže réva není vedena po drátech tažených vodorovně. Jsou zde navíc zastoupeny pouze odrůdy zařazené do apelačního systému VOC Znojmo (prvního v ČR), tedy Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský, které zde můžete od roku 2013 ochutnat v degustačním altánu společně s řadou dalších výtečných vín Vinařství LAHOFER.

Pozornost hned u vstupu do Karolíniných sadů od kostela sv. Mikuláše poutá několik barokních křížů Kalvárie. Jde o sousoší z roku 1803, které původně stávalo před kostelem sv. Alžběty na Vídeňské ulici, kde muselo ustoupit výstavbě Staré nemocnice.

Rajská vinice ZNOJMO

Rajská vinice
669 02 Znojmo

Vinařství LAHOFER a LAHOtéka DOBŠICE

Vinařství LAHOFER
Vinice 579
671 82 Dobšice