Vinotrh.cz DOBŠICE

Společnost VINOTRH je spojením vinařů Znojemské vinařské podoblasti nabízejících svá kvalitní vína jak v unikátní Enotéce znojemských vín v centru Znojma, tak on-line ve speciálním vinařském e-shopu.

Přímo v historickém centru Znojma, v areálu bývalého znojemského hradu a naproti současnému městskému pivovaru, se nachází Enotéka znojemských vín. Jde o největší vinařskou degustační místnost obsluhovanou systémem By the Glass® v České republice. Tento samoobslužný systém vinných automatů nabízí volbu ze tří degustačních množství ve třech cenových variantách. Každý tak má možnost si vybrat víno podle vlastních preferencí i míru, kterou chce vypít. Celoročně je zde v nabídce 120 vín, která pocházejí výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. Nechybí tematické výběry ani vinařské speciality jako jsou vína naturální, vína ledová nebo slámová. Součástí Enotéky je i designově řešená kavárna s nabídkou čerstvě pražené kávy a domácích zákusků z lokální produkce. Neotřelé řešení Enotéky z dílny úspěšného architektonického studia CHYBIK + KRISTOF získalo už několik mezinárodních ocenění. Kávu i skleničku vína si zde můžete vychutnat také na předzahrádce, odkud je nádherný výhled na údolí řeky Dyje a historické centrum města se známou siluetou kostela sv. Mikuláše.

Unikátní koncept designové kavárny a degustačního centra znojemských vín vznikl v roce 2019 na platformě společnosti VINOTRH. Ta provozuje vinařský e-shop www.vinotrh.cz, kde najdete nejen vína znojemských vinařů, ale i speciální a tematické kolekce či vinařské dárky. Jsou zde také tipy na ubytování ve vinařstvích - např. Hotel LAHOFER ve starobylém srdci Znojma.

Nejlepší požitek z vychutnávání znojemských vín je ale vždy přímo na vinici a jedno z nejnovějších a nejzajímavějších míst k tomu určených najdete v Dobšicích u Znojma. V roce 2020 se zde ve vinici U Hájku otevřel architektonický skvost vonící vínem, a to nové sídlo Vinařství LAHOFER spojené s návštěvnickým centrem jménem LAHOtéka. Rozsáhlý stavební projekt (opět z dílny architektonického studia CHYBIK + KRISTOF) sbírá jedno prestižní ocenění za druhým. Motiv vinných řádků prostupuje konstrukci systému i vizuální prvky a celá stavba tak citlivě navazuje na okolní krajinu posetou vinohrady. Dominantou stavby ve tvaru obří vlny je pochozí střecha, která slouží jako otevřený letní amfiteátr i vyhlídková terasa. V sezoně se tu pořádají koncerty a umělecké show anebo pořádají nejrůznější společenské akce či oslavy. Vzniklo tak nejen nové vinařské sídlo, ale také významné kulturně-společenské centrum regionu.

Dalším místem uprostřed vinic, kde víno chutná skvěle, je viniční hrádek Lampelberg nedaleko Vrbovce. Uprostřed staré viniční tratě Ječmeniště nechal roku 1860 postavit kamenný vyhlídkový altán Jaroslavický zámecký pán. Viniční hrádek s malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod kterou bývala místnost pro hotaře (strážce vinohradu) a maštal pro koně, dnes slouží jako odpočinkové místo pro turisty i cyklisty. Nabízí krásnou vyhlídku na okolní vinice a v sezóně i degustace vína vinařské společnosti LAHOFER. 

A pochutnat si na lahodném víně uprostřed vinohradu se dá i přímo v královském městě Znojmě. Na dosah historického centra, na strmém svahu pod kostelem sv. Mikuláše obráceném směrem k řece Dyji, vysadila vinařská společnost LAHOFER Rajskou vinici a v roce 2013 otevřela degustační stánek na jedné z bývalých bašt středověkého hradebního systému (dnes Karolíniny sady). Jsou zde vysazeny pouze odrůdy zařazené do apelačního systému VOC Znojmo, tedy Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský, které zde můžete přímo ochutnat společně s řadou dalších výtečných vín.

Členem ZnojmoRegionu od roku 2017. 

Vinotrh, s.r.o.

Brněnská 523
671 82 Dobšice