Enotéka znojemských vín ZNOJMO

Přímo v historickém centru Znojma, v areálu bývalého Znojemského hradu a naproti současnému městskému pivovaru, se nachází Enotéka znojemských vín. Jde o největší vinařskou degustační místnost obsluhovanou automatickým systémem By the Glass® v České republice. Tento samoobslužný systém vinných automatů nabízí volbu ze tří degustačních množství ve třech cenových variantách. Každý tak má možnost si vybrat víno podle vlastních preferencí i míru, kterou chce vypít. Díky elektronické kartě, kterou si hned u vstupu do Enotéku zakoupí a nechá nabít na jím zvolenou částku, pak může ochutnávat libovolně. A pokud kredit z karty nevyčerpá, může se se stále platnou kartou kdykoliv do Enotéky vrátit a pokračovat v degustaci.

Celkem 120 vín výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti je pečlivě vybráno z portfolia portálu se znojemskými víny VINOTRH.CZ, který sdružuje třicítku místních vinařství. Stálá expozice Enotéky zahrnuje 70 vzorků, jejichž skladba kopíruje profil vín naší vinařské podoblasti. Najdete v ní vína lokálních odrůd, samozřejmě v různých stupních cukernatosti, různé zajímavé odrůdy, ale i vinařské speciality jako jsou vína naturální, vína ledová nebo slámová. Stálá expozice se mění vždy v červnu aktuálního roku a je v platnosti po celý následující rok. Dalších 30 vín v tzv. tematické sekci hlavního degustačního prostoru se pak mění minimálně 3x ročně, podle aktuálních témat. A dalších 20 vzorků, mezi které jsou pravidelně doplňovány novinky, pak můžete ochutnat hned ve vstupním prostoru Enotéky.

Budete-li si chtít vína, která Vám v Enotéce zachutnala, nakoupit v lahvích a odnést si s sebou domů, určitě vás potěší informace, že ceny lahví jsou zde totožné s cenami, za které byste je koupili přímo ve sklípku či vinařství, kde se víno zrodilo.

Vstupní prostor Enotéky znojemských vín s pokladnou a je koncipován jako designově řešená kavárna s širokou nabídkou čerstvě pražené kávy a domácích zákusků z lokální produkce. Kávu i skleničku vína si můžete vychutnat také na předzahrádce, odkud je nádherný výhled na údolí řeky Dyje a historické centrum města se známou siluetou kostela sv. Mikuláše. Kouzelné výhledy se nabízejí také z vnitřních prostor kavárny, za jejímž neotřelým architektonickým řešením stojí úspěšné brněnské studio CHYBIK + KRISTOF. Oceňované architektonické studio již získalo ve světě i v ČR řadu prestižních titulů a i za řešení Enotéky, původně pivovarské kotelny a strojovny, si odneslo ocenění na mezinárodních architektonických soutěžích

Unikátní koncept designové kavárny a degustačního centra znojemských vín vznikl v roce 2019 na platformě společnosti VINOTRH. Ta provozuje vinařský e-shop www.vinotrh.cz, kde najdete nejen vína znojemských vinařů, ale i speciální a tematické kolekce či vinařské dárky. Jsou zde také tipy na ubytování ve vinařstvích – např. Hotel LAHOFER ve starobylém srdci Znojma.


Nabídka pro skupiny

Prostory Enotéky je možné celoročně pronajmout pro společenské akce, soukromé oslavy či firemní večírky. Vnitřní prostory umožňují posezení pro cca 50–60 osob, ale kapacita prostoru dovoluje celkově i více než 150 stojících. Další možností je sezónní posezení na venkovní zahrádce pro cca 20 osob.

Enotéka znojemských vín ZNOJMO

Hradní ul.
669 02 Znojmo