Vyhlídky ve ZNOJMĚ

Královské město Znojmo nabízí hned několik krásných vyhlídkových míst, a to i z několika věží středověkého hradebního pásu. O krásný pohled do zeleně se postará východní cíp Národního parku Podyjí, který dosahuje až těsně k městu Znojmu. Toto královské město se pyšní řadou cenných památek i titulem Historické město roku 2010. Jeho malebné panorama můžete nejlépe pozorovat z Kraví hory – je to asi nejčastější místo fotografování města a v období babího léta se zdejší vřesoviště překrásně zbarví nachovými květy.

Hned několik působivých vyhlídek na Znojmo nabízejí také Hradišťské terasy, zejména ta od Eliášovy kaple. Starobylé Hradiště bylo osídleno už v pravěku a je místem s doloženým velkomoravským hradištěm a rozsáhlým pohřebištěm. Od města Znojma jej odděluje hluboká zalesněná rokle Gránického údolí, ve kterém vede podél Gránického potoka řada příjemných lesních cest využívaných k rodinným procházkám, běžeckým trasám nebo nenáročným výletům na kole. U Eliášovy kaple nad ústím Gránického potoka, se otevírá pohled na areál na protější ostrožnu s areálem bývalého znojemského hradu a barokně přestavěným Deblínským zámkem. Ten dnes ukrývá cenné sbírky Jihomoravského muzea.

Ovšem krásné vyhlídky nabízí i samotné město Znojmo. Romanticky zastrčený vyhlídkový ochoz najdete na boku kaple sv. Václava stojící tak trochu skromně hned vedle hlavní dominanty města, kostela sv. Mikuláše. Zajímavé pohledy do údolí řeky Dyje nabízejí vyhlídkové rondely v Karolíniných sadech pod kostelem sv. Mikuláše anebo otevřená terasa zvaná Na Káře. Hráz znojemské přehrady i město s jeho dvěma hlavními dominantami, Radniční věží a kostelem sv. Mikuláše, můžete obdivovat z vyhlídkové terasy znojemského hradu – hned vedle románské rotundy sv. Kateřiny. Anebo si můžete užít výhled na zalesněné Gránické údolí a nedaleké Hradiště z vyhlídky na konci ulice Přemyslovců, hned u budovy Minoritského kláštera, kde dnes sídlí Jihomoravské muzeum ve Znojmě.

Nádherné panoráma se před vámi otevře i ze dvou hlavních vyhlídkových věží v samotném srdci města Znojma – Radniční i Vlkovu věž vám představujeme samostatně níže. Vlkova věž byla součástí středověkých městských hradeb, které se ve Znojmě dochovaly v celém pásu dodnes. Můžete si ho projít společně s průvodcem z Turistického informačního centra města Znojma a během komentovaného prohlídkového okruhu navštívit i Novou věž. Není sice tak vysoká, ale nabízí nezvyklý a dosud neokoukaný pohled na řeku Dyji i protější svahy Kraví hory.


Informační centrum ZNOJMO – Hrad

Hradní ulice
669 02 Znojmo

Informační centrum ZNOJMO – Obroková

Obroková 10
669 02 Znojmo