Vlkova věž ZNOJMO

Gotická Vlkova věž ze 13. století byla původně součástí městského hradebního opevnění. Střežila jeden z nejdůležitějších přístupů do Znojma od Vídně, jako součást tzv. Dolní (Vídeňské) brány. Je nejmohutnější hranolovou věží z celého systému hradebního pásu dochovaného téměř kolem celého historického středu města. Díky svému umístění a výhledu se mohli středověcí obránci pomocí předem domluvených signálů na dálku domlouvat s níže položeným premonstrátským klášterem v Louce (dnes Loucký klášter na jižním předměstí Znojma). 

Výhled z 32 m vysoké věže je i dnes parádní. Na vyhlídkový ochoz ve výšce asi 20 m nad okolním terénem vystoupáte po 123 schodech a z dřevěných okének se rozhlédnete do všech světových stran. Výstup na věž je však novodobou záležitostí. Ve středověku z uliční úrovně žádný přístup nebyl – jediný vstup do věže byl z hradebního opevnění ve výšce přibližně 1. patra. Vybudování schodiště i současné zastřešení je dílem 60. let 20. století, kdy celá věž prošla zásadní rekonstrukcí. Už roku 1843 totiž udeřil do věže blesk a veškeré dřevěné architektonické prvky shořely.

Otazníky však panují kolem názvu Vlkovy věže, někdy označované také jako Vlčí. Jméno získala s největší pravděpodobností podle významného znojemského právníka, notáře, buditele a básníka z obrozeneckého období 19. století, Jana Vlka. Byl předsedou Matice školské znojemské, díky níž se ve Znojmě otevřela 1. česká školní třída; pořádal národní Tábory lidu; byl zakladatelem a prvním předsedou Besedy Znojemské, centra českého obrozeneckého hnutí; stál i u zrodu prvního českého peněžního ústavu ve Znojmě... Jiné zdroje uvádějí pojmenování odvozené od městského velitele hradeb jménem Vlk.

Přízemní prostory Vlkovy věže dnes slouží vinařskému infocentru VOC Znojmo, kde můžete ochutnat všechna vína ze Znojemské vinařské podoblasti certifikovaná značkou VOC Znojmo (Víno Originální Certifikace). Tento vinařský apelační systém vznikl na Znojemsku jako první v České republice a oceňuje vína tří nejtypičtějších odrůd pro zdejší oblast: Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Získáte zde také informace o jednotlivých vinařstvích či vinařských akcích, anebo si zde nakoupíte kvalitní vína v lahvích.

Vlkova věž ZNOJMO

Vinařské infocentrum VOC Znojmo
Kollárova 385/6
669 02 Znojmo