INFO Vinařská pohotovost Znojemska

Spojit svůj výlet s osvěžením a ochutnávkou věhlasných vín, a to kterýkoli den v sezóně, můžete díky "vinařské pohotovosti" na Znojemsku hned v několika věhlasných vinařských obcích. Jejich počet se v roce 2023 opět o něco rozrostl.

Víno nejlépe chutná přímo v místě, kde se zrodilo. Vydejte se proto do sklepních uliček a nechte se zlákat k degustaci v jejich autentickém prostředí. Turistická oblast Znojemsko a Podyjí je pro tyto výlety za vínem přitom jako stvořená! Její nabídku zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která propaguje turistické cíle i služby z celého Znojemského okresu. A právě výlety za vínem patří k hlavním a dlouhodobým lákadlům zdejší oblasti.

Malebné vinné sklípky zahloubené ve svazích přímo u vinic, a nad nimi lisovny nejrozmanitějších tvarů i barev, najdete na řadě míst jižní Moravy. Nebývalou koncentraci sklepních uliček nabízí Znojemská vinařská podoblast táhnoucí se jihozápadně od Brna až k rakouským hranicím. Patří k nejznámějším vinařským krajinám České republiky a dává jedny z nejkvalitnějších vín u nás. Je vyhlášená především bílými aromatickými víny, ale své místo zde mají i vína červená. Bílé odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené jsou dokonce zařazeny do certifikačního systému VOC Znojmo (Vína Originální Certifikace), který označuje vína podle skutečného místa původu hroznů i jejich lokálního zpracování. Tento vinařský apelační systém zde vznikl jako vůbec první v ČR.

Hned v několika vinařských obcích na Znojemsku drží vinaři od května až do začátku října stálou službu, díky které máte jistotu, že v místních sklepních uličkách najdete vždy alespoň jeden vinný sklep otevřený pro veřejnost. Je připraven Vás jak se patří „po vinařsku“ pohostit a občerstvit. Služby si přitom vinaři střídají obvykle po týdnech a v hlavní sezóně (zejména o víkendech) jich občerstvení nabízí i několik najednou. 

Další informace o sklepních uličkách ve Znojemské vinařské podoblasti najdete zde: https://znojmoregion.cz/cs/sklepni-ulicky 
a o odrůdách a historii vína na Znojemsku zde: https://znojmoregion.cz/cs/info-odrudy-a-historie-vina