Starobylé Dobšice vždy patřily k nejvýznamnějším vinařským obcím v kraji, o čemž dodnes svědčí hned několik sklepních uliček a řada vinných sklepů, které jsou přirozenou součástí obytných domů ve vsi. O zdejší tekuté poklady se od roku 2003 stará Spolek dobšických vinařů, který sdružuje na tři desítky producentů – od drobných malovinařů až po velké vinařské společnosti s významným postavením na trhu a řadou mezinárodních ocenění.
Dobšice se mohou pochlubit 2 sklepními uličkami, ve kterých se víno snoubí s pestrou historií. První z nich se vine podél potoka Leska a druhá prochází mezi ulicemi Za školou a Dyjská. Jsou domovem vinných sklepů starých přibližně dvě až tři staletí, z nichž mnohé byly zručně vykopány v pískovci, jiné mají vyzděnou krásnou obloukovou klenbu. Řadě z nich se v posledních letech navrací původní půvab díky postupné rekultivaci a pečlivé údržbě.
Každý sklep je unikátní, ale všechny spojuje jedinečná atmosféra, kterou vytváří patina starých zdí s ušlechtilými tmavými plísněmi a sporadické osvětlení. Navštivte je a objevíte tradiční dřevěné sudy a skleněné demižony, ve kterých se odráží magická hra světel a stínů. Zlatavé odlesky bílých vín, a rubínové odstíny vín růžových a červených, jsou jedinečnou kulisou, při které chutná zdejší víno nejlépe.
Většina tradičních sklepů nabízí nejen zahloubené podzemní chodby, kde tekuté víno zraje, ale i nadzemní lisovnu, kde se pod rukama vinařů hrozny proměňují v opojnou kapalinu. A také se tu pak víno degustuje! Často jsou tyto prostory upraveny pro pohodlné posezení vetší společnosti, s možností ochutnávky nejen lahodných vín, ale i domácích dobrot k zakousnutí. Při posezení s vinařem si můžete poslechnout vinařské historiky, někdy i zazpívat, ale hlavně se o víně ledacos dozvědět.
Dobšice se mohou pochlubit také 2 viničními tratěmi první kategorie – U Hájku a Pod tratí. Mají specifické složení půdy a jedinečné geologické podloží: svahy těchto vinic pokrývají středně bohaté až bohaté půdy, které spolu s minerálním složením skály dávají vínům unikátní chuť i vůni. Nelze se proto divit, že vína právě z těchto viničních tratí oceňují nejen sami konzumenti, ale i přední odborníci na českých či zahraničních soutěžních výstavách.
Zdejší kvalita půdy a příznivé klima zajišťovaly Dobšicím příznivé podmínky pro zemědělství a vinařství už od středověku. O vsi jménem „Dobsici“ se poprvé píše v zakládací listině premonstrátského kláštera v Louce u Znojma ze dne 25. října 1190. Roku 1678 se již uvádí 26 „luckých“ poddaných obdělávajících 236 čtvrtí vinic, a v roce 1897 byly Dobšice uvedeny v seznamu největších vinařských obcí dokonce na 8. místě v zemi, a to se 63 hektary vinic s převažujícím zastoupením odrůd: Chrupka (Gutedel), Rýnský ryzlink, Vlašský ryzlink, Muškát a Tramín. Dnes se zde vinná réva pěstuje celkem na 39 hektarech, na kterých se daří především odrůdám Sauvignon (28,59 %), Müller Thurgau (20,28 %), Ryzlink rýnský (18,41 %), Tramín červený (9,45 %), Rulandské šedé (9,01 %) a Neuburské (6,82 %) – údaje ke dni 31. 7. 2024 poskytl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Dobšické sklepní uličky jsou však spojeny i s významnými dějinnými událostmi. V červenci 1809 se zde odehrála bitva u Znojma, ve které se střetla francouzská vojska císaře Napoleona I. s armádou rakouského císaře Františka I. Co se tehdy dělo v Dobšicích? Bavoři bojující na straně Francouzů uspěli v útoku na Dobšice, ale posléze byli vytlačeni rakouskou stranou. Maršál Marmont obnovil bavorský útok a Dobšice byly znovu obsazeny. Avšak jen na chvíli, jelikož rakouské síly opětovně získaly Dobšice. Kontrola nad obcí tak během dne několikrát změnila strany. I přes přesilu rakouských vojsk dokázal maršál Marmont udržet kontrolu nad spálenými Dobšicemi přes noc z 10. na 11. července, kdy dorazily další posily Napoleona a zaútočily na pravé křídlo rakouských vojsk. Jak to dopadlo můžete na vlastní oči vidět vždy v červenci, kdy se v Dobšicích pořádá vojenskohistorická rekonstrukce bitvy u Znojma a ve sklepních uličkách atraktivní vinařská akce nazvaná „Dobývání dobšických sklípků“.
Tuto historickou událost, při které Dobšice téměř celé lehly popelem, dnes připomíná vinařská naučná stezka „Po stopách Napoleona“. Spojuje původní sklepní uličku u potoka Leska s viniční tratí U Hájku a prochází nejen starou zástavbou, ale i úrodnými vinohrady na svazích nad obcí. Je dlouhá něco přes 2 kilometry a na 3 informačních tabulích seznamuje s místní vojenskou historií i vinařstvím.
Spolek dobšických vinařů pokračuje ve zdejší bohaté vinařské tradici, udržuje staré zvyky a pořádá v Dobšicích oblíbené vinařské akce. Každoročně přitahuje pozornost zejména únorové „Putování po dobšických sklípcích“, červencové „Dobývání dobšických sklípků“ spojené s rekonstrukcí napoleonské bitvy, anebo „Dobšické vinobraní“ pořádané pravidelně v říjnu. Na svátek sv. Martina, 11. listopadu, pak vinaři nabízejí první pokřtěná vína nového ročníku na Dobšické návsi při akci „Svěcení Svatomartinských vín“. Tyto akce jsou nejen oslavou vína, ale i skvělou příležitostí pro setkání s místními vinaři a ochutnávku jejich nejlepších produktů.
Konkrétní data konání těchto akcí a veškeré další informace najdete na webových stránkách Spolku dobšických vinařů www.vinari.dobsice.cz nebo na jejich profilech na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Členem ZnojmoRegionu od roku 2024.
obec Dobšice