Obec CHVALOVICE

Obec těsně u rakouských hranic, která díky své poloze může nabídnout nejen historii a víno, ale i rozmanité a neobvykle široké možnosti zábavy, sportu i služeb pro celou rodinu.

Malá obec s překvapivě velkou nabídkou – stará osada původně slovanského založení, později výrazně poněmčená, leží jižně od Znojma v těsném sousedství hranic s Rakouskem. Svou historii začala psát roku 1279 a krásnou připomínkou minulosti jsou dodnes dochované památky: gotický kostel sv. Markéty, který zdobí netypická věž s cimbuřím, mariánský morový sloup a sochy světců z doby baroka, anebo četná boží muka a prosté kapličky podél cest vedoucích do okolních polí. Zrekonstruovaný „Zámeček“ přímo v centru obce je chráněnou kulturní památkou a dnes nabízí ubytovací a gastronomické služby pod jménem Daníž.

Pojmenován byl podle zdejšího potoka, který protéká celou obcí. Jeho údolím vede příjemná cesta napříč udržovaným lesoparkem vhodným pro rodinné procházky, in-line bruslení, cykloturistiku (napojení na mezinárodní cyklotrasy), ale i sportovní rybolov v místním rybníku. Cesta začíná v západní části obce u fotbalového a víceúčelového hřiště a jedné z největších venkovních aktivních zón pro děti i dospělé v České republice. Končí pak v malebné Sklepní uličce, která dokládá vinařskou tradici obce patřící oficiálně do Znojemské vinařské podoblasti. Neoddělitelnou součástí zdejší krajiny jsou i vojenské bunkry a menší pevnosti z 2. světové války, které dělají společnost na dohled od cesty podél celé státní hranice. Pěchotní srub MJ-S4 s krycím jménem "Zatáčka" zrekonstruoval místní vojenskohistorický spolek ROTO Chvalovice a ve vybrané dyn jej zpřístupňuje veřejnosti.

V obci působí několik spolků, které se aktivně podílejí na rozvoji společenského života a zachování kulturních tradic – nechybí tak tradiční masopust, plesy, taneční zábavy, sportovní turnaje a soutěže, hasičské závody ani vinařské akce s ochutnávkami vín.

Místní část Chvalovice-Hatě je hraničním přechodem, kde původně sídlila pohraniční stráž. Místo ní se tu dnes nabízí obrovské nákupní a zábavní centrum Excalibur City zahrnující nejrůznější obchody, gastronomické provozovny, kasina, zdravotní a kosmetické služby, ale i rozsáhlý dětský park Merlin´s KinderWelt nebo muzeum Terra Technica s největší kolekci mechanických, elektrických a elektronických zábavních přístrojů na světě.

Členem ZnojmoRegionu od roku 2017.

Obec CHVALOVICE

Obecní úřad Chvalovice
Chvalovice 80
669 02 Znojmo