Okruh podél potoka Daníž CHVALOVICE

Typ: neznačená trasa, vhodná pro pěší i na kole, in-line brusle, koloběžky či kočárky
Délka trasy: cca 4 km (okruh)
Náročnost: lehká
Terén: zpevněný (asfaltový povrch)
Zaměření: vinařství a aktivity pro děti
Kde zaparkovat: Na návsi u Penzionu Daníž nebo podél potoka u fotbalového hřiště.

Příjemnou a nenáročnou trasu pro vyjížďku na in-line bruslích či koloběžce, procházku s nejmenšími dětmi anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole, nabízí rovinatý okruh podél potoka Daníž. Kvalitní asfaltová silnička prakticky s nulovým dopravním provozem prochází upraveným lesoparkem částečně ve stínu vzrostlých stromů a vinařskou sklepní uličkou. Po její trase najdete jak dětské herní prvky, tak půvabné kapličky a odpočívadla. A neprohloupí, kdo si s sebou vezme létající talíř – po cestě si totiž můžete zahrát i disc-golf!

Začít i skončit doporučujeme u kostela sv. Markéty v centru obce, kde se dá bez problémů zaparkovat osobní automobil. Zde najděte turistický ukazatel se zeleně značenou trasou do Šatova nebo žluté cyklistické směrovky vyznačující cyklotrasu Greenway Praha-Vídeň či Moravskou vinnou stezku, a vydejte se stejným směrem. Pozor jen při přecházení hlavní silnice!

Po pravé ruce budete mít nejprve velké fotbalové hřiště a sportovní areál s občerstvením a jedno z největších venkovních dětských hřišť v republice. Pokud se na něm s dětmi zastavíte hned na úvod výletu, reálně hrozí, že už ten den nikam dál nedojdete... :-) Pokračujte proto dál k rybníčku, kde se cesta rozdvojuje, a vyberte si cestu vpravo. Půjdete/pojedete okolo vyřezávaného hastrmana sedícího pod vrbou na romantickém ostrůvku, pak okolo kapličky Panny Marie až k druhému mostku přes potok.

U něj zvolte další trasu podle toho, co máte na nohou – in-line bruslaři přejedou mostek a budou se po pevné asfaltové cestě vracet zpět po druhém břehu potoka. Ti co mají pevnou obuv nebo terénnější kola (či kočárky) mohou pokračovat dál po zelené turistické značce stále rovně a nechat se nezpevněnou polní cestou dovést až k vojenskému bunkru MJ-S4. Jde o jeden z mnoha dochovaných předválečných objektů bývalého československého opevnění hranic budovaného ve 30. letech 20. století. Ovšem tento pěchotní srub je zrekonstruovaný a autenticky vybavený. Má krycí jméno "Zatáčka" a stará se o něj vojenskohistorický spolek ROTO Chvalovice, díky kterému bývá v sezóně ve vybrané dny přístupný veřejnosti. Zda můžete dovnitř poznáte podle toho, jestli nad ním vlaje státní vlajka – pokud vlaje, je otevřeno. Stejnou polní cestou se pak od bunkru vrátíte zpět k mostku přes potok Daníž a bude pokračovat stejnou trasou, jakou by jeli bruslaři.

Přejděte mostek a ocitnete se v půvabné vinařské sklepní uličce. Na náměstíčku mezi sklepy hned uvidíte výklenkovou kapličku sv. Urbana, kterou zde k poctě vinařského patrona nechal vystavět zdejší Vinařský spolek Chvalovice. Jen kousek od ní uvidíte tzv. "desátkový" sklep s bílým barokním portálem zdobeným erbem a letopočtem 1770. Patřil Louckému premonstrátskému klášteru k vybírání vinných dávek a jako zdejší nejstarší dochovaný sklep je chráněnou kulturní památkou.

Po druhém břehu potoka se vydejte opačným směrem zpět do centra Chvalovic. Občas se může stát, že vás při procházení malebné sklepní uličky některý z vinařů pozve na pohárek. Pokud neřídíte, určitě neodmítejte – zdejší Chvalovická vína jsou vyhlášená!

Za sklepní uličkou začíná na louce relaxační prostor s balančními dřevěno-provazovými herními prvky pro děti. Asfaltová silnička, která louku lemuje, je v této části také oficiální cyklotrasou hned s několika odpočívadly. Vede tudy i "Stračí stezka" – naučná ministezka, kde v létě kvete sousta kytiček a bylinek, a nechybí ani stručné informace o zvířatech a ptácích žijících ve zdejší přírodě.. Silnička vás pak dovede opět okolo rybníka zpět až do centra Chvalovic.

U fotbalového hřiště můžete ještě využít speciální dobíjecí sloup pro elektrokola či mobily a tablety, jehož součástí je i kompresor na dofouknutí kol a další praktické vybavení (vše ekologicky přes solární panel). Další takový sloup najdete na příjemné zahrádce Penzionu a restaurace Daníž hned vedle kostela sv. Markéty, kde jsme Vám doporučovali výlet zahájit. Zdejší výtečná a poctivá kuchyně může být odměnou za váš sportovní výkon.


Obec CHVALOVICE

Obecní úřad Chvalovice
Chvalovice 80
669 02 Znojmo