Cyklotrasy západním Znojemskem

Podmanivá lesnatá krajina se rozprostírá v nejzápadnějším výběžku znojemského regionu, tam kde je Vranovsko, Bítovsko a Uherčicko. Jejím centrem je oblíbená rekreační oblast Vranovské přehrady, právem přezdívaná „Moravský Jadran“. Na výlet sem lákají majestátní hrady a zámky i zříceniny pohlcené hustými lesy. Nechybí vynikající podmínky pro pestré kulturní i sportovní vyžití, jedinečná koupací místa ani gastronomické zážitky spojené zejména s pivem. Okolí Vranovské přehrady je protkáno hustou sítí turistických i cyklistických tras, na kterých vás čekají nejen jedinečné starobylé památky a krásná příroda, ale i famózní vyhlídky. Některé trasy sice prověří vaší fyzičku, ale za to vás odmění těmi nejkrásnějšími partiemi. 

CO VŠECHNO ZDE STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU?


BÍTOV

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších českých hradů je státní hrad Bítov. Byl založen v 11. století na místě původního slovanského sídliště a velkomoravského hradiště, a to jako první z řetězce hradů, které měly chránit jižní hranici přemyslovského státu. Dnešní přepychovou novogotickou podobu získal v polovině 19. století. Poslední majitel (do r. 1945), baron Jiří Haas z Hasenfelsu, zde založil jednu z prvních soukromých ZOO u nás a přírodovědné sbírky patří dodnes k mimořádným hradním pokladům. Najdete zde také unikátní kolekci 49 vycpaných psů – největší sbírku svého druhu na světě. Dále uvidíte vzácnou zbrojnici, expozici hradního pivovaru nebo středověkou hladomornu, mučírnu a vězení. 
www.hrad-bitov.cz 
Hrad leží na skalnatém ostrohu a zrcadlí se ve vodách Vranovské přehrady, jejíž vody zatopily prastarou obec Bítov v podhradí. Výstavba zcela nového Bítova začala roku 1933 na místě původní obory. Dnes patří k oblíbeným turistickým místům s kvalitními službami. Milovníci piva si tu přijdou na své v Hasičském pivovaru Bítov, který byl vybudován v bývalé hasičské zbrojnici a vaří odborníky oceňované pivo Tesák. Z něj se v sousední restauraci U Tesařů vaří originální pivní gastrospeciality (pivní škvarky nebo nealkoholická pivní limonáda a džem) a také poctivá česká kuchyně. Můžete se tu i ubytovat, a to jak v rodinném penzionu hned u pivovaru, tak v apartmánových chatách v lokalitě Bítov-Horka v Bítovské zátoce na Vranovské přehradě. Od pivovaru vede také speciální 12 km dlouhý cyklookruh „Pivovarská 12“, vhodný pro kola i pro pěší.
www.utesaru.cz 


CORNŠTEJN
Romantická zřícenina středověkého hradu Cornštejn zdobí skalnatou šíji dvojitého meandru řeky Dyje na dohled hradu Bítova. Největší slávu zažila v 15. století, kdy ještě jako pevný hrad dokázala rok vzdorovat obléhání Jiřího z Poděbrad. Dnes nabízejí romantické ruiny návštěvníkům nejen úchvatné výhledy do okolní rekreační oblasti Vranovské přehrady, ale i expozici mučírny a šenku hradní posádky ve sklepeních. V létě zříceninu, která je ve správě Jihomoravského muzea ve Znojmě, oživují šermířské duely a divadelní představení.
www.muzeumznojmo.cz  

LESNÁ 
Na prostorné návsi půvabné vesničky Lesná láká k návštěvě 1. České muzeum motocyklů a galerie automobilových veteránů. Kromě soukromé expozice starých motocyklů, výkupu a prodeje veteránů a sběratelského bazaru plného starých dobrých časů, tu najdete i ubytovací a stravovací služby. Zdejší penzion a camp s certifikací Cyklisté vítáni nabízejí ubytování ve stylově zařízených apartmánech, v zahradních chatkách nebo možnost utábořit se v kempu ve starém ovocném sadu, kde nechybí elektrické přípojky, venkovní bazén, ohniště, krb s udírnou, ping-pong nebo nohejbalové hřiště. Areál je vhodný pro rodinnou rekreaci i firemní akce, klubové srazy anebo stylové oslavy. Půjčit si zde můžete kola – lokalita k cyklovýletům přímo vybízí. Na dosah je krásná příroda, oblíbená rekreační oblast Vranovské přehrady i řada historických památek. Součástí areálu je také Moravská restaurace s venkovní zahrádkou či vlastním vinným sklípkem. 
www.veteransalon.cz 

ŠTÍTARY

Jedna z nejstarších obcí na Znojemsku s velmi pestrou historií – Štítary existovaly už kolem roku 1000. Roku 1346 získaly od Karla IV. status městečka, ve 14. a 15. století zde působili loupeživí rytíři a za 30leté války tu tábořili Švédové. V 17. století se katastr Štítar významně rozrostl, a to díky rozprodávání vranovského panství, rodového majetku Althanů, posledním potomkem rodu, hrabětem Josefem – vyhlášeným hazardním hráčem... Hned dvakrát byly Štítary katastrofálně zasaženy požárem (1706 a 1835) a jakoby to nestačilo, bivakovala zde za napoleonských válek ještě francouzská armáda a roku 1832 vypukla epidemie cholery. Na sklonku 19. století zde byl při kopání základů stodoly objeven hrnec plný českých stříbrných grošů z doby Václava III. Dnes jsou Štítary především vstupní branou do vyhlášené rekreační oblasti Vranovské přehrady. V jejich katastru leží stovky chat a rekreačních objektů i jediný přístup k oblíbené Vranovské pláži. Do katastru Štítar také spadá Bílá lávka – unikátní visutý most přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě, přezdívaný "Vranovský Golden Gate". V centru obce stojí za pozornost barokní kostel sv. Jiří, jehož věž se 3 zvony stojí zcela samostatně, oddělená od kostela.
www.obecstitary.cz 


VRANOV NAD DYJÍ

Klenot evropského baroka vypínající se na strmé skále nad řekou Dyjí, to je Vranovský zámek. Nezaměnitelnou siluetu mu dodává impozantní Sál předků – jedna z největších světských barokních prostor vůbec, a kaple Nejsvětější Trojice. Zámek obklopuje romantický lesopark vybudovaný už v 18. století a terasovité zahrady. Návštěvníkům nabízí nejen prohlídku autentických interiérů, ale nově i vyhlídku ze středověké strážní věže. Zdejší pohádkové scenérie nejednou okouzlily české i zahraniční filmaře. Vranovský zámek, pod kterým je podél toku Dyje malebně usazené starobylé městečko s pestrou nabídkou ubytovacích i občerstvovacích služeb, najdete na západním okraji Národního parku Podyjí. Na náměstí s barokním morovým sloupem sídlí turistické infocentrum a jen kousek od něho stojí gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a románská rotunda sv. Ondřeje.
www.navstivtevranovsko.cz
www.zamek-vranov.cz 

VRANOVSKÁ PLÁŽ

Doslova jako u moře se budete cítit na rozlehlé písčité pláži hned vedle Bílé lávky, visutého mostu pro pěší a cyklisty, symbolu Vranovské přehrady. Zdejší Holiday park Vranovská pláž je pravidelně hodnocen jako jeden z nejlepších a nejlépe vybavených kempů v ČR. Oblíbená rekreační oblast přezdívaná „Moravský Jadran“ láká už řadu let svou malebností, kvalitou vody, zachovalou přírodou i turistickými možnostmi v sousedství Národního parku Podyjí. Rozlehlý prázdninový resort nabízí všechny druhy ubytování: stanový a karavanový kemp, chatky, moderní a neobyčejně komfortní mobilheimy a nebo luxusní apartmány Gaudeo. Stejně pestrý je i výběr gastronomických služeb, z nichž upoutá např. Pařník – originální hudební bar na vodě.
V sezóně zde probíhají animační programy pro děti, letní kino, noční bojovky a řada festivalů. Mimo sezónu je Vranovská pláž skvělým místem pro firemní akce, teambuilding anebo školy v přírodě, adaptační kurzy či netradiční svatby. Je také dějištěm špičkových sportovních akcí. Možností aktivního vyžití pro všechny věkové kategorie je zde nespočet, ve vodě i na suchu. Půjčit si tu můžete horská kola, vodní šlapadla, elektrolodě nebo padleboardy anebo si vyzkoušet lanový park a adrenalinové zážitky. V létě spojuje Vranovskou pláž, přehradní hráz, městečko i zámek Vranov nad Dyjí vyhlídkový turistický vláček. 
www.vranovska-plaz.cz 

VRANOVSKÁ PŘEHRADA

Vodní nádrž Vranov patří k nejteplejším a nejčistším vodním nádržím v České republice. Je také oblíbenou rekreační oblastí – její zátoky jsou posety stovkami soukromých rekreačních chat i areály velkých ubytovacích zařízení. Okolní krajina má romantický charakter umocněný bujnými lesy a skalními srázy zrcadlícími se ve vodě, ve které prý žije majestátní sumec Lech, patron Vranovské přehrady. Své nezastupitelné místo zde má Lodní doprava Vranov, jejíž lodě Poseidon, Viktorie a Valentýna vyplouvají od přehradní hráze na vyhlídkové i linkové plavby mezi Vranovem a Bítovem. Za poplatek převážejí i kola a elektrokola, kočárky nebo pejsky.
www.lodnidopravavranov.cz 

UHERČICE

Nedaleko hraničního přechodu Vratěnín–Drosendorf najdete půvabný státní zámek Uherčice. Jde o jeden z největších zámeckých komplexů v republice, přezdívaný „učebnice slohů“, který prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Kdysi oblíbená zastávka nejvyšší šlechty na cestě z Prahy do Vídně se totiž v 50. letech 20. století dostala do rukou Čs. státních statků, tábora nucených prací a útvaru pohraniční stráže. Jejich působením mu, totálně zdevastovanému, v roce 1985 dokonce hrozila demolice. Naštěstí přežil a dnes se tu nabízí jedinečná možnost vidět vzorovou památkovou obnovu. K zámku přiléhají rozsáhlé parky a zahrady lákající k procházkám třeba k bývalé rozhledně vystavěné v 19. století jako umělé romantické torzo, která je nejstarší kamennou rozhlednou na Moravě.
www.zamek-uhercice.cz