Hrad BÍTOV

Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů České republiky. Leží na ostrohu obtékaném řekou Želetavkou nedaleko soutoku s Dyjí. Zrcadlí se ve vodách Vranovské přehrady (zbudované roku 1935), jejíž vody zatopily prastarou obec Bítov v podhradí. Hrad byl založen v 11. století na místě původního slovanského sídliště a velkomoravského hradiště, a to jako první z řetězce hradů, které měly chránit jižní hranici přemyslovského státu. Je pravděpodobně nejstarším hradem celého moravsko-rakouského Podyjí.

Původně dřevěný, zeměpanský hrad byl počátkem 13. století přestavěn na hrad kamenný. Vystřídaly se zde šlechtické rody zvučných jmen: Lichtenburkové (1307–1572), kteří budují kamenné opevnění s věžemi, a Jankovští z Vlašimi (1612–1755), kteří přestavují hrad v duchu renesance a zakládají hradní zbrojnici. Dalším rodem byli Daunové (1755–1904), za nichž hrad dostává dnešní novogotickou podobu. Nejznámější z nich byl Leopold hradbě Daun, držitel Řádu zlatého rouna a polní maršálek Marie Terezie. Následovali Haugwitzové (1904–1906), dědicové Daunů, kteří většinu zděděného majetku stěhují z Bítova na své rodové sídlo v Náměšti nad Oslavou.

Posledním majitelem byl baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1912–1945), majitel porcelánky Haas a Czjzek ve Slavkově u Karlových Varů a zakladatel jedné z prvních soukromých ZOO u nás. Byl vášnivým milovníkem zvířat i žen a jeho život nepostrádal dramatické zvraty. Obohatil hradní zoosbírky mimo jiné o unikátní kolekci 49 vycpaných psů – dnes největší sbírku svého druhu na světě.

Mimo tu zde stojí za vidění především hradní palác s krásně vyzdobenými interiéry ve stylu romantické novogotiky, vzácná zbrojnice, bohaté a pestré zoologické sbírky, ale i expozice hradního pivovaru či hladomorna, mučírna a vězení. Na nádvoří upoutá novogotické kaple s nejstarší movitou památkou Bítovskou Madonou z roku 1334. V kapli se příležitostně odehrávají mše i koncerty. Obnoveny byly také ptačí voliéry a ohrádky se zvířaty na hradním nádvoří.

Hrad Bítov je přístupný veřejnosti vždy cca od velikonoc do konce září a specialitou jsou zdejší adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zakončené v hradní kuchyni ochutnávkou vyuzených dobrot od pana kastelána a voňavého cukroví od paní kastelánky.

POZOR! Plánujete-li návštěvu hradu Bítov, musíte počítat s časovou rezervou, než dojdete pěšky k hradní pokladně – poslední veřejné parkoviště (s malou minizoo) je totiž od hradu vzdálené cca 600 m po asfaltové silničce, a od přístaviště lodní dopravy vede ke hradu pouze prudce stoupající kamenitá lesní cesta cca 500 m (není vhodná pro kola ani kočárky).


Expozice hradního pivovaru

Součástí II. návštěvnického okruhu je od roku 2017 i dochovaný původní hradní pivovar. Návštěvníci se tu seznámí s pivovarnictvím v českých zemích a ve světě i s historií zdejšího vaření piva bítovskými majiteli hradu (od první písemné zmínky z roku 1618 až po rok 1893, kdy byl pivovar uzavřen). Prohlédnou si prostory pivovaru včetně dochovaného zařízení, podívají se na půdu, kde se skladoval ječmen i do sladovny, využívané k přípravě sladu. Unikátní jsou také ležácké sklepy s chladírnou v hradním sklepení, kde bylo pivo uloženo v dřevěných sudech. Je zde také bednářská dílna, máčírna, hvozd, humno a dobová hospoda (jen jako expozice) a od července 2022 nově také byt sládka a šalanda. Pivo se zde ale dnes už nevaří - na to se chodí do Hasičského pivovaru v centru obce Bítov (od hradu cca 2 km).


Nabídka pro firmy a skupiny

Správa hradu nabízí k pronájmu hradní prostory ke konání firemních akcí, prezentačních akcí, výročních setkání aj. Každý pronájem je řešen individuálně. Pronajmout si lze hradní nádvoří, zahrady, sala terrenu a výstavní sály.


Nabídka pro svatby

Kdo touží po romantické svatbě jako z pohádky, ten si může na hradě Bítov pronajmout taneční a rytířský sál s přilehlou jídelnou, hudebním salónkem, romantickým salónkem, fialovým a zeleným salónkem s balkónem (celková kapacita cca 50 osob) v hlavní budově hradního paláce, parkánovou zahradu (ale je nutno počítat s tím, že neexistuje mokrá varianta) nebo hradní kapli na církevní obřad (kapacita cca 60 osob). Hostiny však není možné z technických důvodů na hradě zajistit. Svatební obřad lze na hradě uskutečnit pouze v období od dubna do června a od září do října. V červenci a srpnu to není možné z důvodu vysoké návštěvnosti hradu a v zimních měsících není možné vnitřní prostory vytopit.

Fotografování je umožněno pouze snoubencům za doprovodu osoby fotografa a dozoru zaměstnance hradu. Správa hradu zajišťuje: nábytkové vybavení, úklid prostor a nachystání prostor, dozor, základní květinovou výzdobu, sklo na přípitek. Dále je po domluvě možný příjezd speciálním vozidlem, kočárem apod. max. 2 vozidla až na hlavní nádvoří hradu. Lze domluvit i vlastní květinovou výzdobu zajištěnou svatebčany mimo obvyklou praxi. S ohledem na památkovou ochranu však platí v interiérech zákaz rozhazování květin, rýže aj., a k přípitku lze použít pouze nešumivá vína...

Hrad BÍTOV

Bítov 1
671 07 Uherčice