Lodní doprava VRANOV

Výletní lodě patří neodmyslitelně k Vranovské přehradě a návštěva „Moravského jadranu“ by bez vyhlídkové plavby nikdy nebyla kompletní. Společnost Lodní doprava Vranov, s. r. o., obnovila v roce 2006 po dlouhé 14leté odmlce lodní dopravu na Vranovské přehradě. V současnosti provozuje na vodní nádrži Vranov tři velké lodě jménem Poseidon, Viktorie a Valentýna. Každá z lodí je vybavena barem, toaletou, Wi-Fi, klimatizací a nechybí samozřejmě horní sluneční paluba a možnost zakoupit si občerstvení během plavby. Loď Poseidon je největším plavidlem nejen na Vranovské přehradě, ale i na celé Moravě. Původně plula v Praze po Vltavě v Praze, je vybavena topením i klimatizací, které dovolují celoroční provoz.

Lodě vyplouvají z nástupiště č. 1 a 2 u hráze Vranovské přehrady. Využívají přístaviště: Vranov-Hráz, Vranov-Pláž, Bítov-Camp, Bítov-Hrad a Chmelnice. Lodní doprava Vranov zde zajišťuje jak pravidelnou linkovou dopravu a vyhlídkové okružní plavby mezi Vranovem a Bítovem, tak nabízí možnost pronájmu lodí pro skupiny, firemní akce, svatby či školní výlety. Za poplatek převáží také kola a elektrokola, kočárky nebo pejsky. Plavební sezóna obvykle začíná okolo Velikonoc víkendovými plavbami, pokračuje každodenním letním provozem a končí v závislosti na počasí až v říjnu opět pouze víkendovými plavbami. Oblíbené jsou také speciální zimní vyhlídkové plavby tradičně pořádané v posledních dnech roku.

Vodní nádrž Vranov (též Vranovská přehrada) byla vybudována na řece Dyji v blízkosti městečka Vranov nad Dyjí v letech 1930–1933 za účelem výroby elektrické energie, regulace přívalových vod, vodárenského využití i rekreace. Na její stavbě se podílelo asi 3000 lidí. Zatímco kámen byl těžen přímo v oblasti dnešní Švýcarské zátoky, plastický beton se přivážel po železnici do obce Šumná a odtud po úzkokolejné dráze až ke stavbě. Do provozu byla přehrada uvedena v roce 1934. Této rozsáhlé stavbě musela ustoupit pouze původní obec Bítov. Místní elektrárna je vybavena třemi Francisovými turbínami a každá z nich má výkon 5,4 MW. Hráz přehrady je vysoká 60 m a v koruně je dlouhá 292 m. Vranovská přehrada bývá často nazývána „Moravský Jadran“. Rozprostírá se od Vranova nad Dyjí na východě až po obec Podhradí nad Dyjí na západě a dosahuje délky 30 km. Na ploše 762,5 ha vytváří celou řadu zátok vhodných pro rekreaci a sportovní vyžití. Díky teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce. Nejznámější rekreační střediska jsou umístěna v okolí Vranova nad Dyjí (Hráz, Vranovská pláž, Lančovská zátoka, Švýcarská zátoka), Bítova (Kopaninky, Bítovská zátoka, Chvalatická zátoka, Chmelnice) či Podhradí nad Dyjí (Farářka, Penkýřky, Česká louka).


Nabídka pro skupiny

Lodní doprava Vranov nabízí i možnost pronájmu celé lodi. Pronájem lodí je vhodný pro firemní akce, soukromé akce, narozeninové párty, svatby, školní výlety či školy v přírodě, ale i pro vyhlídkové okružní plavby pro skupiny, které chtějí mít celou loď jen pro sebe. Na všech lodích je po dohodě možno připravit občerstvení formou rautových stolů, zajistit hudební produkci, ochutnávku vín apod. Na lodi Poseidon je celoročně v rámci plavby možné připravit i teplý oběd nebo večeři. Výběr jídel vždy dle dohody. 

Lodní park sestává z lodí: Valentýna (kapacita 75 osob), Viktorie (kapacita 130 osob) a Poseidon (kapacita 200 osob, klimatizace, topení, kuchyně). Všechny lodě mají vždy spodní uzavřené sezení a vrchní otevřenou sluneční palubu.

Členem ZnojmoRegionu od roku 2021.

Lodní doprava VRANOV

Lodní doprava Vranov, s. r. o.
Kaštanova 1167
665 01 Rosice