Délka trasy: cca 2,6 km
Náročnost: střední (stoupání a klesání)
Zaměření: příroda a vlastivěda
Počet zastavení: 4
Vybudováno roku: 2019
Ve snaze zpřístupnit malebnou přírodní scenérii Stříbrných vodopádů na potoce tekoucím hlubokou úžlabinou z obce Onšov a vlévajícím se do řeky Dyje naproti bývalému Prostřednímu mlýnu (Mittelmühle) ve Vranově nad Dyjí, vybudoval vranovský spolek Clary "Naučný okruh Josefa Dorého". Část trasy se shoduje s Naučnou stezkou Karla Claryho, ale jinak využívá starou lesní mlýnskou cestu. Po trase byste měli postupně míjet celkem 4 vodopády potoka, z nichž největší dolní má výšku necelých 6 metrů a nejnižší 2,5 metru. Celkově je délka kaskádovitého toku asi 200 m s převýšením kolem 50 metrů.
Stříbrné (Onšovské) vodopády jsou soustava 5 menších vodních přepadů na severozápadním okraji Národního parku Podyjí na hranici katastrů obce Onšov a městyse Vranov nad Dyjí. Napájí je Stříbrný potok pramenící na návsi Onšova. Nejvýrazněji zde proud teče po jarním tání, ale v horkých letních měsících a na podzim může být vodopád jen velmi nepatrný až vyschlý...
Díky informačním panelům se na 4 zastaveních dozvíte zajímavosti o zdejší přírodě, vodopádech, ale také o místním mlynářství nebo těžbě kovů na Vranovsku. Název okružní stezky odkazuje na známého malíře vranovské továrny na kameninu, Josefa Dorého. Původní označení potoka „Silberbründl” uváděné v německé literatuře (Stříbrná bystřina či potok), pravděpodobně souvisí jednak se stříbrnými odlesky, které v korytě potoka způsobuje množství slídy, ale také s blízkým „Silberlochem“ (Stříbrnou dírou), zaniklou zkušební štolou z přelomu 18. a 19. století proraženou při pokusech o těžbu stříbra.
Více informací zde: https://www.ouvranov.cz/upload/vranovsky-zpravodaj/2017-2-vranovsky-zpravodaj.pdf
MAPA Naučného okruhu Josefa Dorého: