Zámecká věž VRANOV NAD DYJÍ

Komu učarovaly daleké výhledy z rozhleden a vyhlídkových věží, tomu se v létě 2020 otevřela na Vranovsku vskutku ojedinělá příležitost k lákavému výletu. Majestátní barokní zámek ve Vranově nad Dyjí totiž zpřístupnil vůbec poprvé v historii svou středověkou strážní věž. Jde přitom o zdejší nejvýše položené vyhlídkové místo.

Vyhlášených vyhlídek z romantických zalesněných skal v Národním parku Podyjí je přitom v okolí Vranovského zámku nespočet: od Mniszkova kříže na Křížovém vrchu, od Claryho kříže nad hrází Vranovské přehrady, od terasy Tanečnice či z novodobé Vyhlídky zamilovaných v serpentýnách silnice vedoucí ke Znojmu... Odtud odevšud se otevírá nádherný výhled na dominantní zámek vznešeně trůnící na vysoké skále nad řekou. Ovšem opačný rozhled ze zámku do malebné krajiny dosud nabízela pouze vyhlídková terasa na hlavním nádvoří či průhledy z přístupového mostu v předhradí. 

Výčet Vranovských vyhlídek se tak rozšířil o jednu zcela unikátní. Vůbec poprvé v historii se veřejnosti zpřístupnila středověká strážní věž vyrůstající ze střech prvních zámeckých budov. Byla součástí fortifikačního opevnění původního hradu, ale v minulosti sloužila i jako vězení. Hranolová kamenná věž už z dálky vítá příchozí od zámecké brány – hlavního vstupu do zámku, a její kamenné zdi výrazně kontrastují s nově opravenými červenými střechami a bílými komíny okolních paláců. Je přístupná po zaplacení vstupného jako zcela nový samostatný prohlídkový okruh bez průvodce. Vstup přitom vede přes vězení, které se nacházelo v nejnižším patře věže. Odtud pak návštěvníci vystoupají po 115 schodech až na její vrchol.

Z vyhlídkového ochozu věže vysoké 24 metrů se však denně kromě turistů dívá i obnovený plechový erbovní rytíř. Skoro třímetrová postava je oboustranně vymalovaná v červenostříbrných rodových barvách bývalých majitelů. Jako zázrakem se podařilo vypátrat původní barevnost rytíře a poprvé po 40 letech jej zrestaurovat. Z rezavé oprýskané desky se tak vyloupl staronový strážce zámku v plné zbroji, který drží kopí, má přilbici s chocholy a erbovní štít.

Obnoven byl také původní vlajkový stožár, který se při rekonstrukci věže po více než půl století vrátil na své místo. Oprava věže přitom zahrnovala i výměnu nosných trámů napadených houbami a dřevokazným hmyzem. Ty nové jsou z jedlového dřeva, ručně otesávaného, takže se interiér věže maximálně přibližuje původní podobě z konce 15. století.

Jde přitom o vítané rozšíření stávající nabídky Vranovského zámku, který patří k nejnavštěvovanějším v republice. Tento turistický i filmařský magnet stojící na prahu Národního parku Podyjí nabízí prohlídky autentických soukromých a reprezentačních interiérů i monumentálního Sálu předků, který patří k největším světským barokním interiérům ve střední Evropě či architektonicky cenné kaple Nejsvětější trojice. Přibližuje také slavnou Vranovskou kameninu a láká na výhledy do terasovitých zahrad nebo výlety do romantického lesoparku. Tím prochází řada značených turistických i cykloturistických tras pro všechny věkové i výkonnostní kategorie, ale i "hledačky" – rodinné trasy s hledáním a luštěním úkolů.

Zámek VRANOV NAD DYJÍ

Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí