Bílá lávka na Vranovskou pláž ŠTÍTARY

Bílý visutý most přes Švýcarskou zátoku je nejen symbolem Vranovské přehrady, ale i technickou památkou oceňovanou architekty i v zahraničí.

Byl postaven roku 1993 a nahradil tak původní lodní přívoz od přehradní hráze. Přívoz sice zprvu pár let zahálel "odložen" pod mostem, ale pak se díky podnikatelskému záměru proměnil v originální hudební bar na vodě jménem Pařník. Jeho stálé kotviště je dnes na Vranovské pláži.

A právě zvýšený zájem o Vranovskou pláž vedl k budování visutého mostu pro pěší. Od počátku 90. let 20. století se zde totiž výrazně rozšířila a zmodernizovala nabídka ubytovacích, stravovacích i sportovních služeb.

Autory projektu byl tým architektů vedený Jiřím Stráským (+ I. Hustý a J. Jordán) z Projektového střediska Brno. Stavbu pak provedly Dopravní stavby Olomouc. Most s nosností 403,2 tuny  je celkově 252 m dlouhý a jeho dva nosné pylony na okrajích dosahují výšky 28 m. Celou mostovku pak drží 2x108 ocelových lan o průměru 15,5 mm. Mostovka se nachází ve výšce 6,5 až 9,7 m nad vodní hladinou, a milovníci adrenalinu si z ní mohou skočit "big swing".

Elegantní most a jeho technické řešení vzbudilo zájem odborné veřejnosti hned po svém vzniku. Ve Washingtonu získala v roce 1994 jedinečná konstrukce jak významné architektonické ocenění, tak i přezdívku vranovský Golden Gate (díky podobnosti se známým mostem v San Franciscu).

Lávka je sice určena jen pro pěší (a i cyklisté by po ní měli svá kola pouze vést), ale výjimečně slouží i k průjezd sanitky, policie či hasičů. Pro pohyb chodců je výrazně naddimenzovaná, právě s ohledem na využitelnost pro záchranné složky. Zátěžové testy v roce 1993 probíhaly tak, že na ni postupně najelo 12 nákladních vozů Tatra. Dnes po ni v letní sezóně smí jezdit pouze vyhlídkový Turistický vláček, který spojuje Vranovskou pláž, přehradní hráz, městečko Vranov nad Dyjí i stejnojmenný barokní zámek nad ním.

V roce 2018 do jednoho s nosných pylonů udeřil blesk, který vážně narušil statiku stavby. Urychlil tak už dlouho před tím plánovanou rekonstrukci celého mostu. Městys Štítary, do jehož majetku Bílá lávka patří, sháněl peníze na opravu téměř 8 let. Díky havarijnímu stavu nakonec většinu z téměř 20 milionů korun uhradil Jihomoravský kraj. Letní sezóna 2019 na Vranovské pláži se tak mohla opět rozjet v plné síle, čemuž prospělo i dokončení téměř tříleté rekonstrukce hráze Vranovské přehrady.