TOP Pivní turistika na Znojemsku

Ačkoli je Znojemsko především vyhlášenou vinařskou oblastí, nebývale dobře se zde daří i pivu. V kraji můžete ochutnat pivo téměř z desítky regionálních pivovarů a minipivovarů, navštívit několik expozic seznamujících s pivní historií anebo se vydat na kole po Pivovarské cyklostezce.

Královská pivní historie

Nejstarší písemné doklady o vaření piva máme z královského města Znojma, které získalo právo várečné už ve 13. století. Římský král Rudolf I. Habsburský potřeboval roku 1278 zajistit průchod svých vojsk městem po bitvě na Moravském poli, kde porazil českého krále Přemysla Otakara II. Znojemští souhlasili a výměnou tak získali právo várečné a mílové. O něco později, v době Karla IV., už máme doklady o tom, že ve Znojmě působilo hned několik právovárečných měšťanů, kteří se později sdružili do pivovarského cechu. V předhradí Znojemského hradu pak byl roku 1720 založen městský pivovar a od té doby je neodmyslitelnou součástí panoramatu znojemských „Hradčan“. Pivo se zde vařilo nepřetržitě téměř tři staletí, a to až do roku 2005. V roce 2015 se po desetileté odmlce do původního pivovaru výroba piva opět vrátila a dnes je zde znojemské pivovarnictví zastoupeno Znojemským městským pivovarem i moderní muzejní Expozicí pivovarnictví s dochovanou historickou varnou hned v protější budově.

  • Právo várečné = jedno z nejdůležitějších a nejvýnosnějších středověkých městských práv povolující vařit a šenkovat (nalévat za úplatu) pivo v domech všech právoplatných měšťanů vlastnících pivní průpěň (pípu). 
  • Právo mílové = městské právo zaručující monopol výrobců/řemeslníků sdružených v cechu na provozování a prodej svých výrobků či služeb nejen uvnitř městských hradeb, ale také v okruhu přibližně jedné míle kolem města (počítáno od městských hradeb či příkopů).


Kam za pivní historií?

Na Znojemsku najdete hned dvě muzejní expozice, které přibližují historii pivovarnictví na Znojemsku. První z nich, tu starší, najdete na středověkém hradě Bítov, kde je Expozice hradního pivovaru součástí II. návštěvnického okruhu. Uvidíte zde původní prostory sloužící od počátku 17. téměř do konce 19. století, půdu, kde se skladoval ječmen, sladovnu, ležácké sklepy s chladírnou v hradním sklepení, ale také ukázku dobové hospody a bytu sládka.

Druhou, o trochu mladší, pak najdete v historickém centru Znojma, v areálu bývalého Znojemského hradu. Moderní Expozice pivovarnictví zde sídlí v původní varně Znojemského pivovaru a dochovalo se v ní původní technologické zařízení z roku 1930.

  • Věděli jste, že...? Pít pivo ve středověku bylo bezpečnější než pít vodu? Bylo totiž „převařené“ a s tak nízkým obsahem alkoholu, že bylo podáváno i dětem. Bylo husté a výživné – proto se mu dodnes říká „tekutý chléb“.


Kam na dobré pivo?

Zhruba desítka regionálních pivovarů a minipivovarů nabízí v současnosti na Znojemsku svou orosenou produkci. Za návštěvu rozhodně stojí rodinný Hasičský pivovar Bítov, který v centru obce, v bývalé hasičské zbrojnici, začal vařit pivo v roce 2015. Jeho pivo Tesák získává jedno odborné ocenění za druhým a je také nositelem značky Regionální produkt Znojemska. V sousední sesterské restauraci U Tesařů nabízejí kromě piva samotného i pivní gastrospeciality z něj vyrobené – např. pivní škvarky, pivní limonádu vhodnou i pro děti anebo pivní želé. 

Kdo navštíví královské město Znojmo, ten nemůže minout Znojemský městský pivovar a jeho 5 pivovarských provozoven. Všechny označuje výrazné písmenko "Z" a najdete je v historickém centru: přímo v areálu pivovaru na ulici Hraní pivovarskou ReZtauraci s velkou venkovní Zahrádkou, na Masarykově náměstí pak pivovarskou HoZpodu, na Horním náměstí se můžete občerstvit u stánku BiZtro anebo v občerstvení TeraZa umístěném na jedné z nejkrásnějších vyhlídek přímo před románskou rotundou sv. Kateřiny. Znojemský městský pivovar vaří celoročně řadu speciálů, ale také jeden pivní unikát: Sauvin 11%. Jde o pivo kvašené vinnou kvasinkou, které poprvé vzniklo roku 2017 jako vědecko-výzkumný experiment u příležitosti svátku sv. Martina. Milovníci „zrzavého“ dnes mohou s průvodcem navštívit i výrobní prostory Znojemského městského pivovaru, kde je součástí komentované exkurze i ochutnávka několika vzorků právě uvařeného piva. 

Od roku 2023 můžete ve Znojmě zajít na pivo i do nového moderního pivovaru Old Cock Beerhouse. Najdete ho na dosah historického centra v ulici Na Valech a kromě klasických ležáků má i své "kohoutí" speciály. Předem objednaným návštěvám umožní prohlídku uvnitř pivovaru a pro menší skupiny připraví rodinnou oslavu či firemní párty.

Kdo by si chtěl udělat zážitkový výlet a objet všechny regionální pivovary a minipivovary v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, musí si do mapy poznačit kromě Znojma a Bítova, také Hnanice, Moravský Krumlov, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov, Únanov nebo Višňové.

Za pivem na kole

Provozovatelé Hasičského pivovaru Bítov a sousední restaurace U Tesařů však na Bítovsku šli s pivní turistikou ještě dál. Vyznačili zde speciální cyklookruh "Pivovarská 12", který na 12 kilometrech spojuje nejzajímavější pivní, historické a přírodní cíle v okolí Bítova. Začíná a končí – jak jinak – u Hasičského pivovaru v centru Bítova a po trase potěší i řadou nádherných vyhlídek na Vranovskou přehradu.


Kam a kdy na pivní akce?

A nechce-li se vám cestovat, stačí přijet na některý z pivních festivalů, kde jsou piva jednotlivých regionálních výrobců od sebe vzdálená jen pár kroků. Ty největší se konají obvykle v červnu ve Znojmě a v Moravském Krumlově. Další pivní akce pak v Jevišovicích, Miroslavi nebo Hodonicích. Jejich součástí bývá vždy doprovodný hudební či gastronomický program…

ÚNOR
Pivní korbel Hodonice – košt lokálních piv v místním kulturním domě.

ČERVEN
Krumlovské pivní slavnosti – přehlídka místních pivovarů a rockových kapel v Moravském Krumlově. 
Pivní slavnosti Znojemského pivovaru – orosená přehlídka pivní produkce Znojemského městského pivovaru s pestrým hudebním programem. 

ČERVENEC
Piváky – letní pivní slavnosti v Hrušovanech nad Jevišovkou.

SRPEN
Bohutické Řízkobraní – soutěžní klání různých druhů řízků i regionálních piv v areálu zámečku. 
Jevišovické pivní slavnosti a Dožínky – každoroční oslava úrody i piva s bohatým doprovodným programem. 

Aktuální přehled akcí, na kterých můžete ochutnat regionální pivní produkci najdete na tomto webu v KALENDÁŘI AKCÍ. 

Budete-li nyní doma váhat, kam na dovolenou, když jeden z vás miluje VÍNO, ale ten druhý PIVO, bude teď vaše rozhodování už určitě snazší – na Znojemsko! 
V kraji, kde se pivo potkává s vinohrady, totiž budete zaručeně spokojeni oba...