Znojemský městský pivovar ZNOJMO

Pivo se ve Znojmě vaří už stovky let a jeho novodobou historii píše akciová společnost Znojemský městský pivovar s několika gastroprovozy i exkurzemi do výroby.

Královské město Znojmo získalo právo várečné již roku 1278 od římského krále Rudolfa I. Habsburského. Ten potřeboval zajistit průchod svých vojsk po bitvě na Moravském poli, kde porazil Přemysla Otakara II. A znojemští měšťané si toho byli dobře vědomi. Nechali si proto jeho průchod do českých zemí zaplatit, a to mimo jiné i právem vařit pivo.

Už v době Karla IV. na různých místech ve Znojmě působilo hned několik právovárečných měšťanů, kteří se později sdružili do pivovarského cechu. Roku 1720 město na troskách původního Znojemského hradu, pobořeného Švédy už téměř před sto lety, postavilo městský pivovar. Ale nevedlo se mu moc dobře, a tak jej roku 1860 prodali do soukromých rukou – panu Maurerovi. Ten jej zvelebil a zmodernizoval do té míry, že šlo o tehdejší div techniky, a Znojemské pivo se vozilo až na císařský dvůr do Vídně. Po 1. světové válce, v roce 1924, byl ustanoven První Znojemský pivovar a sladovna, a vedli si skvěle. Historie pivovaru však byla v dalších desetiletích poznamenána okupací, komunistickou érou i vlastnictvím nadnárodního koncernu, který původní značku piva Hostan převezl do Brna. Opuštěný areál pivovaru tak začal chátrat…

V roce 2015 se znovuobnovení tradice vaření piva ve Znojmě ujala akciová společnost Znojemský městský pivovar. Orosenou produkci, kterou vždy zdobí výrazné písmenko "Z", můžete ochutnat mimo jiné i v jejích vlastních podnicích v centru Znojma: ve stylové pivovarské ReZtauraci a její prostorné Zahrádce hned u vstupu do bývalého hradního areálu, v pivovarské restauraci HoZpoda na Masarykově náměstí s příjemným posezením ve dvoře, v občerstvení TeraZa na vyhlídce před rotundou sv. Kateřiny anebo v občerstvovacím stánku BiZtro na Horním náměstí.

Milovníci zrzavého moku dnes mohou navštívit také samotnou výrobu. Součástí komentované exkurze s průvodcem je navíc i ochutnávka několika vzorků právě uvařeného piva. V historické budově původního pivovaru najdete také podnikovou prodejnu, kde kromě tekuté produkce zakoupíte i pivní suvenýry a dárková balení.

V protější budově pak můžete navštívit muzejní Expozici pivovarnictví a seznámit se s historií vaření i pití piva na Znojemsku.


Znojemský pivní unikát

Naprosto unikátní snoubení znojemského piva a vína mohou vaše chuťové pohárky zažít právě ve Znojemském městském pivovaru. Právě zde se totiž vaří světová rarita – "pivo s přívlastkem" Sauvin 11%. Znojemský městský pivovar jej poprvé uvařil v roce 2017 jako experiment pozorně sledovaný odbornou i laickou veřejností. Vinařská šlechtitelská stanice Ampelos a Výzkumný ústav pivovarský a sladařský tehdy v rámci vědeckého projektu lokalizovali originální kmen vinných kvasinek, specifický výhradně pro vinice v oblasti Znojemska. Vznikl tak Sauvin 11% – pivo kvašené vinnou kvasinkou, typu ALE se silnou ovocnou charakteristikou. Navíc je ozvláštněno chmelem Nelson Sauvin, jehož aroma připomíná odrůdu vína Sauvignon blanc. A že jde o skutečný unikát potvrdilo i na konci roku udělené ocenění Nejlepší experimentální pivo roku 2018.

Poprvé bylo veřejnosti nabídnuto u příležitosti vinařského svátku sv. Martina, kdy se tradičně ochutnávají první mladá vína nového ročníku a propečené martinské husy. Jako limitovaná listopadová edice zůstal v portfoliu Znojemského městského pivovaru několik let, ale zájem veřejnosti jeho výrobu postupně přesunul na červen – do období, kdy ve Znojmě probíhají Pivní slavnosti.


Nabídka pro skupiny

Komentovaná prohlídka pivovaru s degustací znojemského piva může být vítaným zpestřením jakékoliv firemní akce, od kongresů a konferencí až po teambuildingy. Potěší jistě i účastníky rodinných oslav a soukromých akcí. Prostory pivovarské ReZtaurace i HoZpody (včetně jejich prostorných venkovních zahrádek) je možno také využít pro skupinové stravování anebo pro zajištění cateringu. Kapacita HoZpody (U Brány 3) je 45 míst uvnitř a 80 venku na zahrádce. Pivovarská ReZtaurace (Hradní 87/2) nabízí uvnitř 70 míst v restauraci + 45 míst v uzavřeném salónku a pokud by se započítaly i další vnitřní prostory foyer, najde se zde celkově až 150 míst k sezení. Dalších 120 míst je pak na venkovní prostorné zahrádce (z větší části zastřešené). Informace o pronájmu pivovarských prostor a provozu pro skupiny na tel.: +420 601 301 614, p. Tomáš Lang. Nabídku na míru vám připraví do 72 hodin. 


Členem ZnojmoRegionu od roku 2017.


Znojemský městský pivovar, a. s.

Hradní 87/2
669 02 Znojmo