Torzo rozhledny u zámku UHERČICE

Drobnou vyhlídkovou stavbu záměrně připomínající rozvaliny středověkého hrádku najdete nedaleko hlavní budovy zámku Uherčice. Zdobí zdejší rozlehlý anglický park už od roku 1801. Tím předběhla nejen slavnější vyhlídkový Minaret v Lednicko-valtickém areálu, ale i obdobné romantizující stavbičky vznikající v okolí šlechtických sídel obvykle až v polovině 19. století. Jedná se tak o nejstarší dochovanou rozhlednu na Moravě, druhou nejstarší na území České republiky.

Dlouhá léta byla v žalostném stavu, který kopíroval smutné osudy Uherčického zámku, totálně zdevastovaného ve druhé polovině 20. století. Až během zásadní památkářské rekonstrukce v letech 2019-2021 se dočkalo obnovy nejen severní zámecké křídlo, ale i torzo rozhledny v parku. Tato 10 m vysoká umělá hradní zřícenina je opět přístupná veřejnosti, a to i s obnoveným schodištěm na vyhlídkovou plošinu.

Okolní zámecký parky a zahrady, které obklopují Uherčický zámek, jsou zárukou příjemných procházek „mimo davy“. Najdete zde i další romantické stavby 19. století, např. Obelisk zhotovený podle návrhu vídeňského divadelního architekta a dekoratéra Antona Ortnera.

Zámek UHERČICE

Uherčice 1
671 07 Uherčice