Mlynářská stezka

Délka: 85 km (na území Znojemska) 
Náročnost: ***
TRASA NA ZNOJEMSKU: Horní a Dolní Dubnany > Tulešice > Čermákovice > Horní Kounice > Tavíkovice > Běhařovice > Újezd > Slatina > Jevišovice > Vevčice > Plaveč > Hluboké Mašůvky > Plenkovice > Kravsko > Olbramkostel > Vracovice > Lesná > Vranov nad Dyjí > Čížov > Hardegg (AT).

Nadregionální tematická cyklostezka seznamuje s historií a řadou zajímavostí spojených s mlynářstvím. Prochází napříč Vysočinou, Znojemskem a Podyjím až k hranicím Dolního Rakouska, kde se napojuje na síť dolnorakouských cyklotras a cyklostezek. Začíná v Novém Městě na Moravě a přes území Bystřicka, Velkomeziříčska, Náměšťska, Jevišovicka a Znojemska vede až do Podyjí a do rakouského Hardeggu. Celkem je dlouhá 167 km, podstatná část trasy (85 km) vede na území Znojemska.

Jde o severojižní páteřní trasu v malebné krajině vedoucí především v údolích řek. Je spojnicí mezi dvěma významnými přírodními celky, a to CHKO Žďárské vrchy a Národní park Podyjí. Vzhledem k členitosti terénu jde o náročnější trasu. V budoucnu se však plánuje její radikální změna a přeznačení.

Více informací na: https://cyklo.jizni-morava.cz/cz/cyklo-vylety/o70128-mlynarska-stezka-horni-dubnany-hardegg 
nebo na: https://www.cyklistevitani.cz/Prehled-cyklotras/Mlynarska-stezka