Expozice pivovarnictví ZNOJMO

Moderní muzejní expozice vybudovaná Národním zemědělským muzeem v místě, kde se pivo vaří už více než tři staletí. V historickém centru Znojma, v areálu bývalého Znojemského hradu, jehož hospodářské budovy pobořené už na třicetileté války nechalo město roku 1720 přestavět na městský pivovar. 

Nachází se v nejzajímavější budově původního znojemského pivovaru, v tzv. varně. Její dochované technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových zádech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou. Expozice představuje historii vaření i pití piva na Znojemsku, včetně dochované videoprojekce v jedné z obrovských měděných kádí.

Unikátnost této expozice podtrhuje také fakt, že sem můžete zajít klidně i s dětmi. Na ty tu totiž čeká malý tematický dětský koutek a zjednodušené povídání s pivní kvasinkou.

Expozici spravuje Znojemská Beseda a je přístupná celoročně. Ve vybrané časy je zde možná komentovaná prohlídka s průvodcem, který podá fundovaný výklad, anebo si návštěvník projde expozici sám a vše si přečte ze zapůjčeného textového materiálu a popisek v expozici.

A pokud po prohlídce muzejní expozice dostanete chuť na vychlazené a orosené pivečko, stačí přejít na druhou stranu Hradní ulice a navštívit Znojemský městský pivovar, který zde provozuje jak podnikovou prodejnu, tak stylovou pivovarskou ReZtauraci s velkou venkovní Zahrádku. A také nabízí možnost exkurze do výroby i s ochutnávkou právě uvařeného piva...