Vyhlídky ve VRANOVĚ NAD DYJÍ

Západní hranice Národního parku Podyjí se těsně přimyká k městysu Vranov nad Dyjí. Ze skalnatých srázů vypínajících se nad Vranovskou přehradou jsou nádherné vyhlídky na okolní lesnatou krajinu, vodu plynoucí v řece i zadržovanou přehradní hrází, městečko romanticky posazené v hluboce zaříznutém údolí řeky Dyje nebo na majestátní siluetu Vranovského zámku. Pohádkový pohled okouzlil už nejeden filmařský štáb a okouzlí jistě i vás...

Zdejší barokní zámek i rekreační oblast Vranovské přehrady jsou dobře známými turistickými magnety, ale za pozornost stojí i vyhlídky v jejich okolí. Například mohutný Mniszkův kříž na skalnatém Křížovém vrchu vystavěný roku 1846 kněžnou Helenou Mniszkovou na památku svého zesnulého manžela. Z této oblíbené vyhlídky hraběte Mniszka je i dnes mimořádně krásný pohled na protější Vranovský zámek i do údolí Dyje.

Široké údolí řeky zarámované romantickou siluetou zámku se otevírá i z vyhlídky u Claryho kříže vystavěného v roce 1830 nad dnešní hrází Vranovské přehrady. Podle pověsti byl kříž postavený na paměť mladého knížete, který jel navštívit hraběnku Mniszkovou a zřítil se do údolí k řece, když v noci zamířil na koni přímo ke světlům vranovského zámku, aniž si ve tmě všiml skalnatého srázu. Ve skutečnosti postavil kříž hrabě Stanislav z Mniszku po smrti svého přítele – spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který při návštěvě Vranova zemřel na choleru.

Po lesníkovi vranovského panství je zase pojmenována Hallamasskova vyhlídka přímo pod zámkem umístěná na skalní terase vysoko nad hladinou Dyje. Byla zbudována ve 20 letech minulého století a znovuobnovena v roce 2001. Nabízí nejkrásnější pohled na historické jádro Vranova.

Městečko usazené v členitém údolí, vranovský zámek i řeku Dyji pak můžete jako pozorovat z laviček vyhlídkové terasy Tanečnice, ikdyž původní výhled už je poněkud zacloněn vzrostlými stromy. A zastavíte-li se na moderní vyhlídce podél klikatící se silnice vedoucí do Vranova nad Dyjí od Znojma, naskytne se vám krásný výhled orámovaný zavěšenými visacími zámky nejrůznějších tvarů a velikostí. Ty sem umístily zamilované dvojice, aby si symbolicky uzamkly svoji lásku a připoutaly se k tomuto čarovnému místu. Nese název Vyhlídka zamilovaných

Informační centrum VRANOV NAD DYJÍ

Náměstí 47
671 03 Vranov nad Dyjí