Rodinné hledačky ve VRANOVĚ NAD DYJÍ

V okolí Vranova nad Dyjí, Vranovské přehrady a v krásné přírodě Národního parku Podyjí vedou hned 3 trasy s úkoly, určené zejména rodinám s dětmi.

První nazvaná Okolo řeky Dyje začíná u Turistického informačního centra na náměstí a končí cca 200 m od něj, u mostu v ulici Benátky. Fyzicky nenáročná trasa (cca 4 km) vede téměř celou dobu po rovině, větší část po asfaltové silničce s minimálním dopravním provozem (jde o slepou ulici), menší kousek lesní cestou. Bez problémů ji zvládnete s menšími dětmi, na prvních kolech či na koloběžce. Projede i kočárek s terénnějšími kolečky.

Druhá hledačka, Okolo zámku, je středně náročná. Většina trasy vede po lesních a skalních pěšinkách a cestách. Trasa je sice snadná na orientaci a zvládnou ji i děti, ale je zcela nevhodná pro kočárky i kola. Okruh začíná i končí opět u Turistického informačního centra na náměstí a vede nejen okolo majestátního barokního zámku, ale i kolem starých vojenských bunkrů. Je dlouhý cca 5 km – s dětmi na ni počítejte minimálně 2 hodiny času.

Třetí trasa, naučná Claryho stezka, je fyzicky nejnáročnější, ale děti ji také zvládnou. Většinou vede po lesních a skalních pěšinkách a přírodních cestách, nechybí větší stoupání i klesání. V její druhé půli, od přehradní hráze, vede cesta po silnici se zákazem vjezdu motorových vozidel a pak Vranovem nad Dyjí po chodníku. Opět jde o okruh, který začíná i končí u místního Turistického infocentra na náměstí. Trasa dlouhá přibližně 7 km není vhodná ani pro kola, ani pro kočárky. S dětmi Vám bude trvat cca 3 hodiny. Cestou se ovšem můžete občerstvit a v létě i vykoupat ve Vranovské přehradě. Je možné si ji také zpestřit exkurzí v návštěvnickém centru vodní elektrárny pod hrází přehrady nebo vyhlídkovou plavbou parníkem.

Mapky s úkoly si můžete vyzvednout v Turistickém infocentru na náměstí anebo si předem doma vytisknout z webových stránek: www.hledacky.vranovnaddyji.cz.