Zámecká věž MORAVSKÝ KRUMLOV

Zámek v Moravském Krumlově byl v minulosti významnou rezidencí moravských Liechtensteinů a v současnosti je spojován zejména se slavným malířským cyklem Slovanská epopej secesního malíře Alfonse Muchy. Rozlehlý renesanční zámecký areál s krásnými arkádami na vnitřních nádvořích, dokonce v několika patrech nad sebou, se však může pochlubit i jedinečnou vyhlídkou ze zámecké věže.

Ta se v létě 2022, po rozsáhlé rekonstrukci celého jižního zámeckého křídla, poprvé v historii otevřela veřejnosti. V jednotlivých mezipatrech jsou umístěny výstavy, které seznamují s historií a zajímavostmi o městě i okolí. Dozvíte se také něco o lékaři, astrologu a alchymistovi zvaném Paracelsus, který na zámku pobýval v první polovině 16. století. Návštěvu lze spojit i s prohlídkou Slovanské epopeje, obnovených Šlechtických komnat, do kterých se po mnoha letech vrátil původní mobiliář anebo výstavou Tunel do 20. století připravenou speciálně pro tento prostor Ústavem pro studium totalitních režimů. 

V přízemí jižního zámeckého křídla vás uvítá nově vybudované Turistické informační centrum s pokladnou i některé ze dochovaných architektonických prvků odhalených při rekonstrukci. Ostatně objevem a mistrovským dílem restaurátorů jsou i stropy sálu pod samotnou věží, které pod mnoha vrstvami omítek ukrývaly mimořádně cenné původní renesanční malby. Právě jejich záchrana  získala 2. místo v soutěži o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje za rok 2021 v kategorii Díla výtvarného umění.

Zámek MORAVSKÝ KRUMLOV

Zámecká 1
672 01 Moravský Krumlov