Znovínský koloběžkový okruh ZNOJMO

Typ: neznačená trasa, vhodná pro pěší, kola, koloběžky a polovina trasy i pro in-line brusle 
Délka trasy: kratší varianta cca 3,5 km, delší varianta cca 4,5 km (okruh) 
Náročnost: lehká 
Terén: asfaltový povrh + část přírodní, nezpevněný terén 
Zaměření: příroda 

Jižní předměstí Znojma jménem Louka zdobí monumentální barokní Loucký klášter. Jeho prohlídky i vinařské a návštěvnické centrum s muzeem vinařství a bednářství, unikátní uměleckou galerií a rozsáhlými sklepy spravuje Znovín Znojmo. Tato známá vinařská společnost patří k dlouholetým průkopníkům vinařské turistiky v České republice. Kromě oblíbených 14 nordic-walkingových tras vedoucích malebnou krajinou Znojemska mezi vinohrady i Národním parkem Podyjí nabízí nově i nenáročný Znovínský koloběžkový okruh. Začíná u Louckého kláštera, kde se z bezplatného parkoviště u Městské plovárny můžete vydat na okružní trasu podél řeky Dyje dlouhou cca 4,5 km (zkrácená trasa jen 3,5 km).

Po jedné straně řeky pojedete po úzké asfaltce mezi udržovanými zahrádkami a přes hladinu se Vám budou otevírat nádherné výhledy na panorama Znojma, dochované středověké hradby i malebné podhradí. Na druhém břehu pojedete z části přírodním terénem a odměnou Vám budou romantické scenérie u široké a klidné vodní hladiny. Po cestě se můžete zastavit u kapličky, studánky nebo u soukromého muzea plného starých technických a motorových pokladů. Hned dvakrát se vám bude vysoko nad hlavou klenout železniční most dráhy spojující Znojmo s Vídní.

Přes řeku se dostanete jednak po Sedlešovickém mostě (kousek pod Louckým klášterem) a zpět pak přes lávku pro pěší v místě, kde se Vám nad hlavou objeví středověké hradby (kratší varianta), anebo ještě kousek dál po nově opraveném mostě pod hrází Znojemské přehrady (delší varianta). Kdo bude potřebovat přestávku, může se zastavit u občerstvení ve Vodáckém centru Stará vodárna (kde se dají v sezóně také vypůjčit lodě a veškeré vodácké vybavení potřebné na splutí Dyje).

Trasa Znovínského koloběžkového okruhu vede po celou dobu prakticky po rovince a po komunikaci se žádným nebo jen s minimálním automobilovým provozem. V sezóně můžete na jedné její straně potkat i vyhlídkový Znojemský turistický vláček, který má jedno z nástupních míst u Louckého kláštera a druhé na parkovišti u Muzea motorismu. Znovínský koloběžkový okruh je ideální nejen pro milovníky koloběžek, ale třeba i pro děti, které se teprve učí jezdit na kole, anebo pro vycházku s kočárkem. Trasa je oblíbená také mezi rekreačními běžci. Nejen pro ně je kousek od Louckého kláštera u odpočívadla nad Louckým jezem několik protahovacích zařízení venkovní posilovny.

Polovina trasy (ta na pravém břehu Dyje, díváte-li se po proudu) je vhodná i pro milovníky jízdy na kolečkových bruslích. Jim doporučujeme parkoviště u Muzea motorismu v blízkosti hráze Znojemské přehrady. Odtud stačí pouze přejet most a po klidné asfaltce se in-line vydat podél řeky a opečovávaných zahrádek až do Sedlešovic. A stejnou cestou se pak vrátit zpět.

Více informací: www.znovin.cz/znovinsky-kolobezkovy-okruh 


Znovín Znojmo, a. s.

se sídlem v Šatově:
Šatov 404
671 22 Šatov