Návštěvnické středisko NP Podyjí ČÍŽOV

Návštěvnické středisko leží v budově bývalé finanční stráže na konci obce Čížov na nejfrekventovanější turistické trase do Rakouska a je vzdáleno cca 6 km od Vranova nad Dyjí. Vedle budovy střediska se nachází zbytky tzv. „železné opony“ – jediný památník tohoto druhu na území Jižní Moravy. Zájemci tu naleznou i venkovní geologickou expozici nebo dětské hřiště

Nabízí jak služby informační kanceláře, tak prodej pohlednic a informačních materiálů, stálou výstavu o přírodě Podyjí, přednáškový sál s možností promítání tematických filmů, ale i tematické exkurze pro školy a jiné zájmové skupiny. Je v provozu od dubna do října o víkendech, přičemž v červnu, červenci a srpnu i v pracovní dny. Pokud jej chcete navštívit mimo oficiální otevírací dobu, je možno si návštěvu předem telefonicky domluvit.

V turistické sezoně je návštěvníkům k dispozici také Informační bod Správy Národního parku Podyjí v areálu zámku ve Vranově nad Dyjí. Státní zámek poskytl k těmto účelům galerijní místnost na nádvoří (naproti pokladně). 

Další Informační bod Správy Národního parku Podyjí – Celnice se nachází v opravené bývalé celnici nedaleko Čížova na Znojemsku. Budova u rakouského Hardeggu se nachází v těsné blízkosti mostu přes řeku Dyji.


Nabídka pro školy, tábory a rodiny s dětmi

Naučné přírodovědné programy nabízí Návštěvnické středisko Správy národního parku Podyjí v Čížově, v budově, která dříve sloužila posádce pohraniční stráže. Najdete zde informace o cenné fauně i flóře, ale i edukační zázemí a interaktivní herní prvky určené pro školní výpravy, dětské tábory či rodiny s dětmi. Před budovou je malý geopark a za budovou velmi pěkné dětské hřiště s dřevěnými a lanovými prolézačkami. Připraveny jsou i pracovní listy, náměty pro badatelské aktivity, Podyjské komiksy a nejrůznější průvodci či příručky – najdete je ke stažení zde: https://www.nppodyji.cz/pro-skoly .

V terénu se pak můžete pustit po trasách dvou "hledaček" – výletů s hledáním a plněním nejrůznějších úkolů. První z nich vede "Z kulturní krajiny do divočiny" a z Havraníků vás dovede na vyhlídku Sealsfieldův kámen. Druhá "Podyjská prožitková hledačka" pak lemuje bývalou "železnou oponu" a vede od Návštěvnického střediska v Čížově na Hardeggskou vyhlídku. Více informací o nich najdete zde: https://www.nppodyji.cz/hledacky .

Je možné si však domluvit i přírodovědnou expedici či edukativní program uzpůsobený speciálně pro vaší skupinu. Stačí se předem domluvit s pracovníky Správy NP Podyjí anebo využít certifikované průvodce NP Podyjí: https://www.nppodyji.cz/pruvodci .

Návštěvnické středisko Správy NP Podyjí ČÍŽOV

Čížov 176
671 02 Čížov