Pašerácká stezka NP PODYJÍ

Délka: cca 6,5 km okruh nebo 9 km jednosměrná trasa (v obou případech pouze pěšky!)
Náročnost: *** 
TRASA I. okruh: Čížov > Obelisk nad Ledovými slujemi > Čížov. 
TRASA II. trasa: 
Čížov > Obelisk nad Ledovými slujemi > Zadní Hamry > Vranov nad Dyjí.

Kdo má starší děti a hledá příležitost k výletu s trochou adrenalinu, tomu se bude hodit tip na výlet po trase Pašerácké stezky při hranici s Rakouskem. Jde o starou cestu procházející náročnějším terénem (kořeny, kameny) strmého zalesněného svahu nad meandry řeky Dyje. Je vhodná pro zdatnější turisty, kteří se nebojí výšek ani pohledu do strmých roklí pod sebou. Uchvátí nádhernými výhledy na podmanivou přírodu Národního parku Podyjí i sesterského Národního parku Thayatal táhnoucího se podél druhého – rakouského – břehu Dyje.

Pašerácká stezka je místem, kde jsou v těsném sousedství cesty vidět asi nejzajímavější tvary zvětrávání skal – skalní srázy, věže, hřiby i převisy. Zavede Vás k Ledovým slujím a ke kamennému Obelisku stojícímu nad nimi od roku 1860. Podle legendy je prý v základech obelisku zazděn hrnec mincí a pahýl borovice, která původně stála na vrcholku skály... Ti, kdo zvolí delší  jednosměrnou trasu, dojdou až do romantických Starých Hamrů a starobylého Vranova nad Dyjí. 

A jak se tam dostanete? Nejlepší je začít v Čížově, který je pomyslnou vstupní branou do Národního parku Podyjí. Veřejné parkoviště je hned na začátku obce, dál už musíte pěšky (nebo po značených cyklostezkách na kole). Na konci malebné vesničky najdete velkou budovu bývalé pohraniční stráže, která je dnes návštěvnickým a informačním centrem NP Podyjí (provoz je však pouze sezónní). Před ní najdete odpočinkové místo pro děti i dospělé, ale také malou venkovní geologickou expozici – ukázku hornin, které se v národním parku vyskytují. Za budovou v zahradě je skryté ještě jedno místo, které oceníte s dětmi: krásné hřiště plné dřevěných a lanových prolézaček i několik velkých pohodlných houpaček. Cestu do zahrady ke hřišti ukazuje velký dřevěný čáp – ostatně vzácný čáp černý je dokonce symbolem celého Národního praku Podyjí.

Cesty křižující se pod budovou infocentra jsou součástí značených cyklotras procházejících celým pohraničím (mezinárodní EuroVelo 13, dálková Mlynářská trasa aj.). Vedou jednak kolem pozůstatků tzv. železné opony s dochovanými zátarasy a strážní věží přezdívanou Špačkárna, ale také k hraničnímu přechodu pro pěší v rakouském Hardeggu.

Vydejte se nejprve po modré turistické značce a na prvním rozcestí odbočte vpravo na červenou. Lesnatou krajinou dojdete až na strmé úbočí nad řekou, kudy právě prochází Pašerácká stezka. Je náročnější, a tak v žádném případě není sjízdná s kočárkem, na kole a ani není vhodná ani pro malé děti! Po jejím zdolání následuje odměna v podobě odpočinku u kamenného Obelisku. Byl postaven roku 1860 Okrašlovacím spolkem ve Vranově a v roce 1892 zde byla vyznačena jedna z prvních turistických cest na Znojemsku. Ze skalní plošiny nad Ledovými slujemi je možno shlédnout hluboké údolí řeky Dyje i její opuštěný meandr a protější lesnatý břeh – už na území Rakouska. 

K červené turistické značce se tu připojuje i žlutá a obě vás dovedou na rozcestí "Vranovské brány". Zde se pak rozhodnete, zda pokračovat dále po červené směrem k Zadním Hamrům a Vranovu nad Dyjí, nebo se po žluté a následně po trase Mlynářské cyklostezky okolo vysílače na Větrníku vrátit zpět do Čížova

TRASA I. mapa:

TRASA II. mapa:

Správa Národního parku PODYJÍ

Na Vyhlídce 1581/5
669 02 Znojmo