Po stopách Hroznové kozy VRBOVEC

Typ: naučná stezka, vhodná pro pěší, pro cyklisty i terénnější kočárky
Délka trasy: cca 5 km (okruh)
Náročnost: lehká 
Terén: přírodní, místy nezpevněný 
Zaměření: vinařství a vlastivěda 
Počet zastavení: 6 
Vybudováno roku: 2016

Cech vinařů Vrbovec připravil velmi příjemnou naučnou stezku mezi vinohrady zasvěcenou Hroznové koze, pradávnému a legendami opředenému patronu vinic, která společně s kozlem a kůzlaty chrání vinohrad a trestá nepoctivce. Nenáročná okružní trasa vede okolím obce Vrbovec – největší vinařské obce Znojemské vinařské podoblasti, a v terénu ji označuje žlutá turistická značka.

Trasa dlouhá přibližně 5 km je vedena klidnými, částečně nezpevněnými cestami mezi vinicemi a je na ní umístěno 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu nebo k Poctě sv. Urbanu – u každé z těchto zastávek je zbudováno pohodlné posezení. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte vše o Hroznové koze, poznáte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice, Vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí Vrbovce. Cestu budou lemovat i drobné kapličky a křížky, část také povede přímo sklepní ulicí. Trasu zvládnete (za sucha) i s terénním kočárkem či koloběžkou anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole. Pro in-line brusle není okruh vhodný, ale malá část trasy po silničce vedoucí sklepní uličkou a následně pokračující do centra obce Vrbovec, by se na kolečkových bruslích jet dala...

Na dosah přitom budete mít i centrum vinařské obce a u dominanty – kostela Stětí sv. Jana Křtitele, oceníte s dětmi zastávku u menšího venkovního hřiště s pěknými dřevěnými herními prvky. Další pak najdete u sochy sv. Jana Nepomuckého. 

Stezka je ideální pro rodiny s dětmi nebo školní výpravy, a to nejen díky délce a nenáročnému terénu – informace na tabulích jsou totiž doplněny o hravé obrázky, úkoly a řadu pověstí. Pomocí QR kódů si v mobilu na každém zastavení pustíte i veselé pověsti nebo originální vinařské písničky. Každá informační tabule má na sobě také skrytý reliéfní obrázek (linoryt), který si můžou děti, které ho najdou, překreslit na památku na papír technikou tzv. frotáže (papírem obrázek shora překryjete a hustě "přečmáráte" pastelkou nebo obyčejnou tužkou). Nově si trasu můžete zpříjemnit "hledačkou" a na jednotlivých zastaveních doplňovat tajenku. Její zadání i s mapkou si stáhnete zde: www.obec-vrbovec.cz/turista/vinarska-naucna-stezka-hroznove-kozy. 

Uprostřed vinohradů si také můžete vychutnat piknik a ve vinných sklípcích se pak třeba zastavit na ochutnávku místních vín ve zdejší dlouhé sklepní ulici. V sezóně zde označuje sklepy otevřené pro veřejnost žluté jízdní kolo opřené u vchodu.

Pokud se v letním horku po cestě zastavíte i na Vrboveckém letním koupališti, může se z výletu stát i příjemná celodenní akce.