Mandloňová mez a Ječmeniště VRBOVEC

V katastru vinařské obce Vrbovec se nachází hned několik evropsky významných lokalit s výskytem vzácných nebo ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jednou z nich je přírodní památka Ječmeniště a v ní Mandloňová mez u Lampelbergu, která v aprílových a májových dnech rozkvétá záplavou růžových kvítků (mandloň nízká: přísně chráněná, kriticky ohrožený druh, který se u nás vyskytuje pouze na jižní Moravě a v Českém středohoří; její plody nejsou poživatelné).

Samotný viniční hrádek Lampelberg si nechal roku 1860 postavit na nejvyšším místě staré viniční tratě Ječmeniště jako vyhlídkový altán Jaroslavický zámecký pán. Romantická stavbička s malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod kterou bývala místnost pro hotaře (strážce vinohradu) a maštal pro koně, dnes slouží jako odpočinkové místo pro turisty a cyklisty. Nabízí krásnou vyhlídku na okolní vinice a v sezóně i vinné degustace známého Vinařství LAHOFER.

Kdo se bude toulat zdejšími vinohrady (okruh okolo Lampelbergu vyjde na necelých 7 km), půjde lokalitou, kde stávala obec Ječmeniště. Zanikla však v 50. letech minulého století, protože překážela budování tzv. železné opony v přísně střeženém pohraniční. Dodnes ji připomíná už jen opuštěná kaple a jelení farma stejného jména přebudovaná z bývalé základny pohraniční stráže. Děti se tu bezpečně (pouze za drátěným plotem) seznámí kromě jelenů i s dalšími domácími zvířaty.

Více informací: www.obec-vrbovec.cz/turista/tipy-na-vylet/lampelberg-a-jecmeniste