Zámek MIROSLAV

Původně středověká vodní tvrz má dnes podobu zámku, který místo vodního příkopu obklopuje příjemný zámecký park i s Letním kinem. Podle pověsti byl Miroslavský zámek vybudován dcerou českého vévody, kněžnou Miroslavou, kolem roku 912 původně jako vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. Její potomci prý v Miroslavi žili až do 12. století, ale první písemná zmínka o tvrzi je až z roku 1387. Zřejmě šlo o typ kamenné obytné věže vybudované v románském stylu, která byla postupem času přebudována v pevný gotický hrad chráněný vodním příkopem. Dnešní podobu získal zámek už v 1. polovině 16. století a pozdější barokní úpravy ji už moc nezměnily.

Po roce 1945 byl zámek zestátněn a využíván např. jako učňovský internát. Od počátku 90. let 20. století je majetkem města. V letech 2014-2015 zde proběhala rozsáhlá rekonstrukce zhruba poloviny objektu, který je od té doby zpřístupněn veřejnosti. V roce 2022 prošla rekonstrukcí i střecha hlavní zámecké věže. Dnes je Miroslavský zámek celoročním dějištěm řady kulturních a společenských akcí i výstav. Ty se konají jak uvnitř zámku, tak v přilehlém zámeckém parku se staletými stromy. V něm našlo své místo i příjemné Letní kino, kde se pořádají nejen filmové produkce, ale i koncerty a společenské akce pod širým nebem.

Velmi cenná a zajímavá je dochovaná sklípková klenba bývalé soudní síně, kde panská feudální spravedlnost vynášela své rozsudky až do roku 1851. Další zajímavou vnitřní lokalitou zámku je níže položené malé nádvoří, které je důkazem zajímavého architektonického vývoje zámku. Odtud jsou vchody do žalářníkova bytu a sklepních místností, které byly využívány i jako vězení. Na zdech zde se dodnes dochovaly unikátní nápisy, které zde v minulých staletích zanechali (nejen) odsouzenci české, německé i židovské národnosti. 


Nabídka pro skupiny

Interiéry Miroslavského zámku je možno využít pro menší konference, přednášky, školení, případně pro svatební obřady a společenské akce. Rovněž lze pro soukromé či firemní akce využít rozlehlý zámecký park a Letní kino.


Nabídka pro školy 

Pro všechny věkové kategorie dětí připravují na Miroslavském zámku na míru školní program "Otevírání truhly s pokladem". Děti pracují ve skupinách a plní zážitkové, pohybové i logické úkoly. Po splnění získají kódy k zámkům. Pokud jsou kódy správné, truhla s pokladem se otevře a na děti čeká překvapení. Doba trvání programu je cca 1–1,5 hod. Aktivita probíhá ve vnějších a vnitřních prostorech zámku. Je ale také možné program zaměřit na rukodělná řemesla a výtvarné techniky jako např. háčkování, pletení, malování na textil, výrobu bambulí, koláže nebo drátování.

Zámek MIROSLAV

Brněnská 79/2
671 72 Miroslav