Konference 2023: Fenomén VODA

VODA jako fenomén krajiny i turistiky je náplní třetího ročníku regionální konference zaměřené na cestovní ruch a regionální rozvoj Znojemska.

KDY: čtvrtek 30. 11. 2023 (9-16 hod.)
KDE: Centrum Louka Znojmo (Loucká 25, 669 02 Znojmo) 
PRO KOHO: konference je určena jak starostům a zástupcům měst a obcí, tak soukromým podnikatelům či neziskovým spolkům, které mají něco společného s cestovním ruchem a regionálním rozvojem. Akce je určená odborné i laické veřejnosti bez ohledu na (ne)členství v destinační společnosti ZnojmoRegion.

Konference si klade za cíl představit možnosti dalšího rozvoje turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, kterou destinační společnost ZnojmoRegion oficiálně zastřešuje. Seznamuje s aktuálním děním, novinkami a trendy v oboru, představuje odborníky na dané téma a inspirativní příklady z jiných částí republiky, ale hlavně seznamuje s aktuálními a plánovanými dotacemi určenými pro rozvoj regionu i turistických služeb. Účastník celodenní konference tak odchází nejen s informacemi, co a jak by mohl zrealizovat, ale i kde na to vzít peníze, a to nejen z dotací Jihomoravského kraje, ale i jednotlivých ministerstev či programů EU.


ZnojmoRegion pořádá regionální konferenci každoročně na podzim. Vždy je zvoleno jiné téma, které je pro daný rok nejzásadnější: v roce 2021 to byla Cykloturistika, v roce 2022 Památky a v roce 2023 do bude Voda – jako fenomén utvářející krajinu i jako fenomén lákající turisty do našeho regionu. 

I letos bude program konference (od 9 do 16 hod.) plný významných jmen a zásadních prezentací. Dopolední blok se zaměří na informace z Jihomoravského kraje (JMK) a dotační možnosti, odpolední pak na příklady dobré praxe a praktické návody „Jak na to…“. Úvod bude patřit projektu možného propojení Dunaje s řekou Dyjí a ocenění pro jihomoravské projekty bojující proti změnám klimatu „Cena za krajinu“, které představí náměstek hejtmana JMK, Ing. Jan Zámečník. Aktuální dotační tituly JMK, včetně úplně nových pro rozvoj vodácké infrastruktury a na podporu hospodářsky slabých regionů (kam patří i Vranovsko a Hrušovansko ve Znojemském okresu), představí zástupci odboru regionálního rozvoje JMK. Vystoupí také ředitel Integrovaného operačního programu pro Jihomoravský kraj (IROP) Mgr. Ljubomir Džingozov z Centra pro regionální rozvoj ČR, který představí novou výzvu IROP č. 82 – Cestovní ruch (pro ORP Znojmo a ORP Moravský Krumlov) a téma Voda ve veřejném prostranství. Za Povodí Moravy vystoupí Ing. Marie Kutílková, ředitelka Závodu Dyje, a také samotný ZnojmoRegion představí svůj velký projekt plánovaný na rok 2024 k výročí 90 let dokončení Vranovské přehrady a zahájení tamního rekreačního boomu. 
Na příkladu lomu Janičův vrch u Mikulova se představí fungující symbióza ochrany přírody CHKO Pálava a regulovaného turistického provozu v rukou soukromého vlastníka. Jako inspirativní příklad dobré praxe bude představen Biotop Kotynka města Dobřany anebo unikátní projekt Živá voda v Modré na Kroměřížsku. Dojde i na názornou inspiraci pro výstavbu netradičních hřišť s vodními prvky nejen pro děti. A seznámení proběhne i s vodáckými aktivitami na splavné řece Dyji a novým krytým bazénem Znojmo-Louka. Ten si také budou moci účastníci osobně prohlédnout po skončení oficiálního programu konference při komentované prohlídce od 16 hod.

Záštitu nad touto konferenci přijal Mgr. Tomáš Třetina, senátor Parlamentu ČR za Znojemsko.

Konference ZnojmoRegionu je vždy neziskovou akcí, a díky dotaci od Jihomoravského kraje je letos pro všechny účastníky zdarma.
Je přístupná všem předem registrovaným zájemcům – registrační formulář zde: https://1url.cz/@konference-voda-znojmoregion 

Na místě bude díky spolupráci se SOŠ Dvořákova Znojmo po celý den zajištěno občerstvení, a to včetně oběda formou teplého bufetu (pro účastníky konference zdarma).
Parkování (bezplatné) je možné hned u budovy Centra Louka, případně na sousedním velkokapacitním parkovišti před Louckým klášterem (také zdarma).

NÍŽE V PŘÍLOHÁCH naleznete:

  • Pozvánku na akci i s QR kódem odkazujícím na registrační formulář
  • Program konference i s časovým harmonogramem jednotlivých prezentací
  • všechny prezentace, které byly na konferenci představeny.
Časosběrné VIDEO zachycující výstavbu nového krytého Bazénu Louka ve Znojmě naleznete ZDE.
VIDEA představující činnost Vodáckého centra Stará vodárna Znojmo naleznete ZDE.

Přílohy

ZnojmoRegion, z. s.

Obroková 1/12 (sídlo)
Obroková 2/10 (kancelář)
669 02 Znojmo