Ruční papírna Stará škola ŽELETICE

Tradiční manufakturní výrobu papíru oživila Marcela a Karel Davidovi v roce 1998 v Želeticích jen pár kilometrů severně od Znojma. Na návsi této vinařské obce najdete půvabné vesnické stavení zářící modrobílou fasádou. Sídlí zde rodinná Ruční papírna Stará škola – své jméno získala po předchozím působišti. Původně totiž sídlila skutečně v budově staré želetické školy. 

Vyrábí se tu papír tradičním, ručním, způsobem známým už přes 2000 let – rozemletá papírovina se nabere do dřevěných forem se sítem, voda se nechá okapat a pláty budoucího papíru se pak „vyždímají“ lisem a nechají jednotlivě proschnout. Často jsou do papírové kaše přimíchávány další dekorativní přísady, např. květy, lístky, stébla nebo třeba i rozemleté nerosty či voňavá káva. Každý list ručního papíru je tak jedinečný originál, který může zdobit navíc také průsvitka nebo slepotisk. Nezaměnitelným symbolem a papírenskou značkou, která označuje zdejší výrobky, je zářící slunce.

Ruční papírna je zpřístupněna veřejnosti a od dubna do října nabízí komentované exkurze, a to nejen pro žáky všech stupňů škol, ale pro každého, kdo se chce stát svědkem procesu zrození papíru tímto manufakturním způsobem. Program exkurzí zahrnuje prohlídku malé expozice o historii a principech výroby papíru (u škol a větších skupin s výkladem), prohlídku výrobního provozu, prohlídku produkce papírů a dárkového zboží v podnikové prodejně s možností nákupu, ale i nabídku možnosti vyrobit si papír vlastnoručně. O prázdninových měsících se komentované exkurze konají denně od úterý do pátku, vždy v 9 a v 10 hod. a předchozí rezervace na ně není nutná. Jiné termíny jsou možné jen po předchozí domluvě.

V roce 2021 se rozšířila zdejší expozice historie papíru a jeho předchůdců o kopie sumerských hliněných destiček. A v rámci nabídky aktivit pro veřejnost si tak návštěvníci kromě výroby vlastního papíru s průsvitkou, ražby nebo výroby obálek mohou vyzkoušet, jak se psalo před pěti tisíci lety klínovým písmem do hliněných tabulek. Kdo si bude chtít vyzkoušet zápis do knihy návštěv z ručního papíru, ten může použít i husí brk.

Kromě exkurze s poutavým a názorným výkladem se zde nabízí také možnost si objednat svůj vlastní papír (např. na originální svatební oznámení, diplomy, obálky, dárkové tašky, firemní prezenty či vánoční přání) nebo nakoupit originální dárky ve zdejší podnikové prodejně


Nabídka pro školy, tábory a skupiny

Želetická ruční papírna je oblíbeným místem rodinných výletů, ale i školních výprav – děti zaujme příjemným prostředím, osobním přístupem, a hlavně možností poznávání vlastníma rukama. Všechny děti si zde otestují výrobu vlastního papíru, vyrazí si slepotisk anebo si alespoň vyzkouší zápis do knihy návštěv vyrobené z ručního papíru. Kapacita exkurzí je do 50 osob. Komentovaná exkurze trvá obvykle cca 45 minut, s výrobou vlastního papíru pak podle velikosti skupiny 70–120 minut. Organizované skupiny si však musí zarezervovat konkrétní čas exkurze předem.

Členem ZnojmoRegionu od roku 2020.

Ruční papírna Stará škola ŽELETICE

Želetice 15
671 34 Želetice