Cyklotrasa Mikroregionu Moravia

Délka: cca 45 km
Náročnost: **
TRASA: Horní Dunajovice > Domčice > Želetice > Žerotice > Loucký Mlýn > Tvořihráz > Výrovice > Horní Dunajovice > Trstěnice > Džbánice > Pustý Zámek > Višňové > Horní Dunajovice.

Cyklookruh Mikroregionem Moravia potěší zejména vyznavače silniční cyklistiky. Trasa dlouhá necelých 45 km je vhodná pro horská nebo trekingová kola. Vede přírodou zařazenou do systému Natura 2000, krajinou vinic a sklepů, údolím dvou potoků Jevišovka a Křepička. Část trasy je totožná s Moravskou vinařskou stezkou (její Znojemskou částí). Jelikož se jedná o okruh, je možné začít z kteréhokoli místa, ale také si ho můžete zkrátit nebo rozdělit na dva menší. Trasa má totiž tvar osmičky s křížením v Horních Dunajovicích.

Po cestě budete míjet řadu starobylých památek, zejména vesnických kostelů, křížů a kaplí, a krajina bude půvabná a mírně zvlněná. Několik míst stojí za zastávku, kterou ocení i Vaše děti. Třeba odpočinkové místo Pustý zámek nedaleko Trstěnic, zříceninu hradu v Žeroticích, vodní nádrže ve Výrovicích nebo v Horních Dunajovicích vhodné ke koupání anebo rozlehlý zámecký park ve Višňovém. Některá odpočinková místa navíc zdobí půvabné dřevěné sochy řezbáře Martina Lichevníka. I na této trase najdete vinné sklípky a sklepní uličky (jde o součást Znojemské vinařské podoblasti) a četné ovocné sady (daří se zde hlavně meruňkám). U Višňového určitě stojí za malou zajížďku (cca +2 km) vyhlídkové místo Stará Hora.

Cyklistickou stezku vybudoval v roce 2007 Svazek obcí Moravia za finanční pomoci Skupiny ČEZ. Tento „Cyklookruh mikroregionem Moravia“ prochází všemi tehdejšími členskými obcemi: Horní Dunajovice, Džbánice, Trstěnice, Tvořihráz, Višňové, Výrovice a Žerotice. V roce 2011 byl cyklookruh rozšířen o Morašice, které přistoupily do svazku obcí roku 2010. Cyklostezek a cyklotras však zde prochází oblastí víc. Na kole se odtud můžete dál vydat jak po nejdelší trase Moravských vinařských stezek – Znojemské, tak po páteřní trase Živé pomezí Krumlovsko–Jevišovicko anebo po dálkové Mlynářské cyklostezce. 

Více informací na: https://www.svazekmoravia.cz/?page_id=67 .