In-line trasa HORNÍ DUNAJOVICE

Typ: neznačená trasa, vhodná pro pěší i na kole, in-line brusle, koloběžky či kočárky
Délka trasy: 2 x 2,7 km (tam a zpět stejná cesta).
Náročnost: lehká
Terén: zpevněný (asfaltový povrch)
Zaměření: příroda, voda
Kde zaparkovat: Na návsi u obecního úřadu.

Odstartujete od majestátního dřevěného kládového lisu, symbolu vinařské obce, okolo barokní sochy sv. Floriána ve směru žlutých směrovek "VINAŘ" označujících cyklotrasu Moravia a Znojemskou vinařskou stezku. Pojedete po pěkné úzké asfaltce nejprve okolo starého mlýna a půvabných vesnických stavení a pak podél potoka Křepička. Po pravé straně se bude tyčit skalnatý kopec, chráněná Přírodní památka Pod šibeničním kopcem, z jehož vršku už nesténají oběšenci, ale mečí horské kozy pomáhající s údržbou těžko přístupných míst. V lesnatém remízku v místní části Rybnice zaujme poutní místo zasvěcené Panně Marii Lurdské. Za ním odbočte vpravo a pokračujte mezi poli a remízky až k vodní nádrži Horní Dunajovice, která dnes slouží k rekreaci i rybolovu. Samotná hráz je pro in- line také sjízdná. Stejnou cestou se pak vrátíte zpět.

Hned u hráze je prostorná travnatá louka táhnoucí se až do vody. Tato travnatá pláž je v létě vyhledávaným místem pro milovníky přírodního koupání. Zdejší kemp poskytuje možnost ubytování i sezónního občerstvení.

Až se vrátíte zpět na parkoviště u obecního úřadu a zujete brusle, určitě se vydejte na krátkou procházku po obci. Za pozornost tu určitě stojí středověká tvrz, vinařské sklepní uličky i kostel Nejsvětější trojice s mimořádně vychýlenou kostelní věží.


Obecní úřad Horní Dunajovice

Horní Dunajovice 102
67134 Horní Dunajovice