Muzeum a informační centrum VEDROVICE

Turistické informační centrum je součástí komplexu "Muzeum a informační centrum ve Vedrovicích" zahrnujícího v jedné budově jak infocentrum, tak archeologické muzeum, místní knihovnu i společenské prostory k pronájmu. V další části budovy pak sídlí pošta, obecní úřad i ZŠ a MŠ Vedrovice.

Je členem Asociace turistických informačních center s pravidelnou certifikací v kategorii C. Bezplatně poskytuje informace o místních sportovních a kulturních akcích, o vlakových a autobusových spojích, disponuje databází místních firem a podniků, organizací, institucí a atraktivit, dále poskytuje tipy na výlety pěšky, na kole nebo autem, informace o památkách a zajímavostech a atraktivních cílech, informace o ubytování a stravování v obci i v okolí Vedrovic.

Pro turisty nabízí zdarma mnoho tištěných propagačních a informačních materiálů turistických cílů ze širokého okolí i možnost nákupu pohlednic, turistických známek a vizitek, upomínkových předmětů z Vedrovic i výpravných knih. Zajišťuje také službu veřejně přístupného internetu na několika PC s možností tisku i skenování.

Pro pohodlí návštěvníků nabízí příjemné posezení uvnitř i venku - v interiéru je doplněno výborně vybaveným dětským koutkem, venku před budovou pak najdete velké dětské hřiště s dřevěnými herními prvky. Je zde také možnost uzamčení kol na stojanu. Turistům nabízí také možnost malého občerstvení v podobě kávy nebo minerálních vod.

Muzeum, které bezprostředně navazuje na prostory infocentra, poutavě seznamuje se zdejšími významnými archeologickými nálezy a lokalitami. Ty můžete projít také po trase naučné archeostezky Po stopách prapředků - nejde však o okruh s pevně stanovenou trasou, ale o jednotlivé informační panely v terénu. Mapu s jejich umístěním i doporučovanou trasu cca 5 km s doprovodnými informacemi obdržíte právě v Muzeu a informačním centru. 

Muzejní dvůr hostí celoročně řadu společenských a kulturních akcí a ve Venkovské stodole se pak můžete seznámit s původním vybavením zemědělských stavení. Prohlédnout si můžete i technickou památku: větrné kolo, které čerpalo a rozvádělo vodu po vsi až do roku 1950. 


Nabídka pro školy a rodiny s dětmi

Zdejší bohaté archeologické nálezy vám přiblíží nejen archeostezka Po stopách prapředků (mimo jiné i s výhledem na skaliska Čertova díra obestřená tajuplnou pověstí), ale i poutavá expozice v budově muzea, kde jsou pozoruhodné archeologické nálezy doslova na dosah ruky. Výklad o dávné historii zde přizpůsobí dle věkové skupiny, zapojí vás do zábavného vědomostního kvízu o odměny a na požádání zorganizují i pravěkou tvořivou dílničku. V ní si ze speciální hmoty děti vytvoří pravěké šperky, zuby zvířat nebo opaskové spony, které si pak zavěšené na kožené šňůrce odnesou domů. Ve speciální vitríně si pak mohou děti i dospělí vyzkoušet práci archeologa a v písku odhalovat opravdové pravěké nálezy.

Muzeum a informační centrum VEDROVICE

Vedrovice 327
671 75 Vedrovice