Vodácká tábořiště na řece Dyji ZNOJEMSKO

Splavná řeka Dyje je ideální zejména pro začínající vodáky anebo pro rodiny s dětmi, které ocení klidnou a bezpečnou vodu. K vodáctví však neodmyslitelně patří noclehy ve stanu a spacáku i romantika večerních táborových ohňů s kytarou a špekáčky. Tu správnou atmosféru vodáckého tábořiště můžete u Dyje zažít hned na 3 místech: ve Znojmě, v Krhovicích a v Hrádku. Provoz ve všech zajišťuje Vodácké centrum Znojmo sídlící ve Staré vodárně přímo pod hrází Znojemské přehrady. Zde si také můžete veškeré vodácké vybavení půjčit a sem vás také v létě dovezou vodáckým autobusem zpět i s lodí, ať už doplujete do kteréhokoli z uvedených tábořišť.

  • Vodácké tábořiště ve Znojmě je v provozu vždy od května do konce září a má kapacitu 25-30 stanů. Jsou zde zděná WC i sprchy s teplou vodou, ohniště, stánek s občerstvením i multifunkční hřiště na tenis, malou kopanou, nohejbal, volejbal nebo i beach-volejbal. Je ideálním místem pro zahájení vaší vodácké výpravy – řeka je odtud nejklidnější a dopřeje Vám čas na osvojení si vodáckého sportu...
  • Vodácké tábořiště Krhovice je na levém břehu řeky, cca 200 m pod Krhovickým jezem (s vodáckou skluzavkou). Začnete-li plavbu ve Znojmě, budete mít v Krhovicích za sebou už asi 15 km, budete ohromeni nádhernými výhledy na historické město Znojmo i příjemně zklidněni pohodovou plavbou po široké a mírně tekoucí řece. V tábořišti, které bývá v provozu od června do září, najdete WC, pitnou vodu, občerstvení, ohniště i parkoviště. Kapacitně je toto vodácké tábořiště největší – pojme cca 200 osob a parkoviště asi 40 aut. Kdo odtud popluje dál, může se těšit na nejkrásnější úsek. Koryto řeky se výrazně zúží, začne meandrovat a je vstupní branou do přírodní rezervace Meandrů Dyje – chráněného území evropského významu zařazeného do systému Natura 2000.
  • Vodácké tábořiště u obce Hrádek se nachází na levém břehu přibližně 800 m za silničním mostem. Vždy od června do září tu je k dispozici pitná voda, splachovací záchody, sprchy, ohniště, přístřešek s krbem, stánek s občerstvením a parkoviště. Kapacita tábořiště je cca 150 osob a na parkovišti zaparkuje okolo 30 aut. Z Krhovic sem to je asi 11km trasa bez jezů, plavba krásnou přírodou na česko-rakouské hranici. Levý břeh Dyje navíc lemují pevnůstky a bunkry bývalého československého válečného opevnění a Hrádek i jeho okolí jsou vyhlášenou vinařskou oblastí. V tábořišti je také možnost si domluvit ochutnávku vín v nedaleké malebné sklepní uličce.

Kdo by chtěl plout dále a užít si i druhou polovinu přírodní rezervace Meandry Dyje, může se vydat až k Hevlínu na cca 11kilometrový úsek s jedním sjízdným jezem. Řeka se zde stále příjemně kroutí a proudí. Až v blízkosti Hevlína začíná být koryto narovnané a regulované. Ti, co budou vracet lodě, svou plavbu ukončí na levém břehu u Hevlínského mostu. Kdo pokračuje dále po řece, má na pravém břehu možnost přespání na upraveném rovném plácku ovšem prozatím pouze se suchým záchodem. Pokračovat se pak dá až do Jevišovky (bohužel bez tábořiště) a další den pak doplout do Pasohlávek u Novomlýnských nádrží.

Vodácké centrum Stará vodárna ZNOJMO

Vodácké centrum Znojmo, s. r. o.
U Obří hlavy 7
669 02 Znojmo