Detail akce

27
PROSINEC
2023
31
PROSINEC
2023

Vánoční období na Vranovském zámku

00:00 – konec 31.12. 00:00 Zámek Vranov nad Dyjí (48.8926108N, 15.8110581E)
Historie
Kultura a umění
Folklór a tradice
Akce pro děti
Příroda
Vzdělávací a naučné akce
TOP akce
TÉMA: Adventní a vánoční akce

Barokní zámek ve Vranově nad Dyjí nabídne v posledních dnech roku 2023 jedinečnou podívanou ve slavnostně nazdobených interiérech, které připomenou období Adventu, Vánoc a Nového roku na panském sídle v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století.

Vše začne už podzimem a bujarými radovánkami spojenými s hony v okolních lesích. Jakmile skončí lovecká sezóna, pomalu nastává Advent a služebnictvo má jediný úkol – nachystat zámek na Vánoce. Co to obnáší? Panstvo je zvyklé na bohatě ozdobený stromek sahající až do nebes, stoly s praktickými dárky pro děti a milým potěšením pro dospělé, a nechybí ani prostřená a ozdobená zámecká jídelna. V rámci vánoční atmosféry si napříč Sálem předků připomenete nejen podzimní kratochvíle, ale i vánoční tradice dodržované služebnictvem a obyčejným lidem. A co přichází po Vánocích? Ještě, než se odjede ze zámku směr nedaleká Vídeň, čeká panstvo poklidné strávení společného času s rodinou a přáteli a oslavení Nového roku. A není na co čekat, jakmile se překlene Nový rok, balí se kufry a hurá za společenským životem do habsburské metropole.

Co Vás čeká během návštěvy vranovského zámku? Není to jen průřez času od podzimu až do nového roku, který Vás čeká v Sále předků, ale i slavnostně prostřená jídelna a symbol Vánoc – ozdobený strom s dárky. Za příznivého počasí bude otevřená také jižní terasa s pohledem do (doufejme) bíle zasněžené okolní krajiny. Pokud Vás vánoční výzdoba ještě dostatečně nenalákala k návštěvě, tak vězte, že to zdaleka není všechno: během vánočního období totiž bude k vidění rovněž mobiliář a předměty vytažené speciálně pro tuto příležitost ze zámeckých depozitářů.

Vánoční prohlídky budou probíhat od 10.00 do 14.00 hod. Budete mít jedinečnou možnost si projít vánoční výzdobu samostatně nebo se připojit k prohlídce, která bude vycházet v pravidelných hodinových intervalech. Průvodce Vám nejen připomene loveckou sezónu, vánoční tradice a jejich historii, ale i freskovou výzdobu sálu předků.

Vánoční období na Vranovském zámku