Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země (Hudební festival Znojmo 2025) | Akce | ZnojmoRegion


Detail akce

22
ČERVENEC
2026

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země (Hudební festival Znojmo 2025)

20:00 Znojmo (48.8413150N, 16.0576981E)
Víno
Hudba a tanec
Historie
Kultura a umění
Folklór a tradice
Vzdělávací a naučné akce
TOP akce

Další bod programu 18. ročníku mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo se uskuteční v kostele sv. Václava v areálu Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma. Unikátní kulturní projekt pozve na hudební cestu po stopách Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, českého renesančního humanisty, diplomata, cestovatele, hudebníka a spisovatele. Nevšední zážitky z jeho poutě do Svaté země k Božímu hrobu i jeho vlastní hudební dílo se staly středobodem nového projektu, pod kterým je podepsán uznávaný český soubor staré hudby Capella Mariana vedený Vojtěchem Semerádem. O autentické hudební zážitky přibližující cizokrajné země se postará fenomenální hráč na setar s perskými kořeny a umělecký vedoucí ansámblu Constantinople, Kiya Tabassian. Zazní také úryvky z cestopisu, a to v podání herce Saši Rašilova. Vše navíc doplní i artová videoprojekce s originálními rytinami z cestopisu doplňující tento nevšední kulturní zážitek o vizuální formu.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Jeho jedinečný cestopis líčí strastiplnou pouť do Středomoří, Palestiny a Egypta, kterou vykonal v roce 1598. Během této cesty navštívil mimo jiné Benátky, odkud se jako poutník vydal k Božímu hrobu do Svaté země. Plavil se také v Egyptě proti proudu Nilu do města Káhira, byl přepaden Araby, několikrát vážně onemocněl... Zážitky z této cesty jej přiměly k sepsání cestopisu, který byl zveřejněn v roce 1608 pod názvem "Putování aneb Cesta z Království českého do Benátek a odtud do země Svaté, země judské a dále do Egypta a velikého města Kairu, potom na horu Oreb, Sinai a sv. Kateřiny v pusté Arábii ležící". Tiskem jej nechal vydat až roku 1678 jeho synovec Kryštof Vilém Harant z Polžic a Bezdružic v Norimberku pod názvem "Der Christliche Ulysses" (Křesťanská Odyssea).

Život tohoto významného českého humanisty byl předčasně ukončen na Staroměstském náměstí v Praze 21. června 1621. Za svou účast v českém stavovském povstání byl katem Janem Mydlářem sťat. Poprava českých pánů byla hybatelem celospolečenských změn, které se hnaly napříč Evropou, a stala se tak rozbuškou Třicetileté války. Harantův hudební odkaz nám však díky historickým turbulencím zůstal bohužel neúplný. Pouze sedm z jeho skladeb se dochovalo dodnes (vesměs duchovní vokální kompozice), ostatní se ztratily zřejmě při konfiskaci jeho majetku. Kryštof Harant byl, kromě kompoziční činnosti (převážně ve stylu starších nizozemských skladatelů), ve své době znám také jako vynikající hudebník a zpěvák. Projekt představí všechny jeho dochované skladby, včetně torz v autentické aranži, a přiblíží posluchači i jeho literární odkaz a na svou dobu ojedinělý počin vykonání cesty do Svaté země a zpět.

Hudební festival Znojmo

Každoročně sjednocuje dramaturgii mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo jedno společné téma, a tím je ve souvislosti s výročím 800 let od založení královského města Znojma v roce 2026 téma "Královská hudba pro královské město". Těšit se můžete v termínu 8.–29. července 2026 na více než 30 koncertů, představení a doprovodných kulturních akcí, a to nejen ve Znojmě. Očekávejte skvělé koncerty jak z oblasti klasické hudby, tak multižánrový přesah programu, ve kterém nechybí cimbálová muzika nebo jazz, ale ani speciální program pro děti či vinařské a gastro akce. Každý koncert přitom tradičně doprovázejí ochutnávky vybraných vín ze Znojemské vinařské podoblasti započítané už v ceně vstupenky. 

Festivalový INFOPOINT najdete po celou dobu konání Hudebního festivalu Znojmo v kanceláři destinační společnosti ZnojmoRegion v historickém centru Znojma u Radniční věže (Obroková 2/10 – hned pod Turistickým informačním centrem města Znojma). Kromě aktuálních informací o festivalovém programu, zde můžete také ochutnat (nebo s sebou domů v lahvích odnést) vína z limitované festivalové edice letošního ročníku. Získáte zde také tipy na další výlety po celém Znojemském okrese.

https://www.hudbaznojmo.cz 

https://www.facebook.com/hudbaznojmo 

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země (Hudební festival Znojmo 2025)