Nová výstava v "Alšovce", nové budově Jihomoravského muzea ve Znojmě v ulici Alšova, odkrývá příběhy a osudy dvou žen, které se ve 30. letech 20. století zapojily do špionáže a sehrály klíčovou roli v předávání vojenských tajemství československé zpravodajské službě.
Už samotné slovo agent/ka probouzí naši fantazii. Představíme si Jamese Bonda nebo záhadnou Matu Hari, která špehovala pro francouzskou tajnou službu. Ale jaká byla skutečná realita špionek? Co vlastně víme o ženách, které v minulosti pracovaly pro tajné služby? Nejen na tyto otázky odpoví výstava, realizovaná ve spolupráci s Jihomoravským krajem a německou historičkou a dokumentaristkou Petrou Dombrowski, kurátorkou výstavy, která se specializuje na oživování historie prostřednictvím filmových dokumentů, biografií a kronik. Její práce propojuje historický výzkum s moderními prezentačními metodami, díky nimž se návštěvníci mohou ponořit do dramatických příběhů špionek 20. století.
„Elisabeth S. získávala cenné informace nejprve v advokátní kanceláři v Ratiboři, poté v německé zbrojovce v Dessau. Její činnost byla odhalena gestapem, které ji v roce 1939 zatklo, a v roce 1943 byla popravena. Evženie M. působila jako špionka na německo-československém pohraničí, byla zatčena, ale později propuštěna. Po válce o ni projevila zájem československá státní bezpečnost,“ prozrazuje osudy agentek Petra Dombrowski.
Dvojjazyčná výstava umožňuje prostřednictvím umístěných QR kódů získávat verzi rozšířenou o další podrobnosti ze života agentek a historického kontextu jejich působení.
Výstava je tematicky spojená s projektem HRANICE 2025, kterým destinační společnost ZnojmoRegion v roce 2025 připomíná proměnu pohraničního regionu v turisticky velmi atraktivní oblast.
https://www.facebook.com/muzeumznojmo