Detail akce

14
ČERVENEC
2023
30
ČERVENEC
2023

Hudební festival Znojmo 2023 – Harmonie planet

00:00 – konec 30.07. 00:00 Znojmo – Jízdárna Louckého kláštera (48.8404142N, 16.0577275E)
Víno
Hudba a tanec
Historie
Kultura a umění
Gastronomie
TOP akce

Mezinárodní Hudební festival Znojmo přinese už podevatenácté do Znojma i jeho okolí mistrovskou hudbu domácích i zahraničních interpretů, jejichž koncerty již tradičně doprovázejí kvalitní vína ze Znojemské vinařské podoblasti. Hlavním lákadlem jsou vždy koncerty renomovaného houslového virtuóza Pavla Šporcla, dlouholetého patrona festivalu, i světové barokní hudební dílo ve vlastní produkci v podání špičkových sólistů a Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka. Letos jím bude "Harmonie planet" Antonia Caldara.

Těšit se můžete v termínu 14.–30. července 2023 na 17 dní hudby, vína a nádherného města Znojma. Na programu je více než 30 koncertů, představení a doprovodných kulturních akcí. V semknuté dramaturgii očekávejte mj. dva koncerty Pavla Šporcla a další skvělé interprety z oblasti klasické hudby. Nezapomene se ale ani na cimbálovou muziku, jazz a crossover programy a také na speciální festivalové gastroakce. Ve vlastní originální produkci se tentokrát předvede inscenace "Harmonie planet" Antonia Caldary. V obnovené premiéře po 300 letech!

Toto jedinečné dílo složené roku 1723 přímo pro Znojmo napsal vídeňský dvorní vicekapelník Antonio Caldara na počest manželky císaře Karla VI. císařovny Alžběty Kristýny. Uznávaný autor byl považován za génia své doby. Autor zpracoval oblíbený barokní námět vycházející z filosofie harmonie sfér jako „divadelní skladbu pro hudbu“, jak žánr sám označil. V díle vystupuje sedm božstev jako symbol sedmi planet (Diana, Apollón, Venuše, Jupiter, Mars, Merkur a Saturn), která vzdávají hold panovnici.

Při obnovené světové premiéře se po 300 letech ve Znojmě těšte na dílo ve scénickém provedení a ve stylové interpretaci na dobové nástroje. Špičkový umělecký i produkční tým má za sebou několik cen Thálie. Hudební festival Znojmo představil ve vlastní produkci již 18 inscenací, převážně oratorií nebo oper, a v minulosti uvedl ve světové premiéře např. dílo G. F. Händela "Saul" (2019) nebo "Návrat Tobiáše" J. Haydna (2022). 


Antonio Caldara "Harmonie planet" 

Účinkují: Adam Plachetka, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Krystian Adam, Hana Blažíková, Valer Sabadus, Carlos Mena a Czech Ensemble Baroque.
Dirigent: Roman Válek, sbormistryně: Tereza Válková, režie: Tomáš Ondřej Pilař, kostýmní výtvarník: Ivana Ševčík Miklošková, světelný design: David Kachlíř, choreografie: Martin Šinták.

Dílo bude v Jízdárně Louckého kláštera provedeno jen v omezeném počtu představení:

  • 20. 7. 2023 premiéra
  • 22. 7. 2023 repríza 
  • 23. 7. 2023 derniéra

Předprodej vstupenek zde: www.hudbaznojmo.cz/program-vstupenky 

Více informací zde: www.hudbaznojmo.cz  

Hudební festival Znojmo 2023 – Harmonie planet