Detail akce

25
DUBEN
2024

Adolf Oborny – Homo Botanicus

16:00 Znojmo (48.8569444N, 16.0452778E)
Historie
Kultura a umění
Příroda
Vzdělávací a naučné akce

Komentovaná prohlídka výstavy, která v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě seznamuje s "otcem" moderní botaniky. Adolf Oborny byl přitom úzce spjat právě s městem Znojmem, kde zanechal úctyhodné celoživotní dílo. Zemřel téměř na den přesně před 100 lety a výstava toto výročí s respektem připomíná. Na komentované prohlídce se dozvíte zajímavosti o rostlinách i změnách v krajině za posledních 100 let, ale také o zákulisí tehdejší doby a paralelách s dobou dnešní. Výstavou provede spoluautor botanik JMM Radomír Němec. Vstup je zdarma.

---------------------------------------------------

Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě, připravená od 20. ledna 2024 ve velkém výstavním sále Minoritského kláštera, představuje výjimečnou osobnost znojemského regionu, botanika Adolfa Obornyho. V roce 2024 totiž uplyne 100 let od jeho úmrtí. Jeho rozsáhlé dílo je přitom uznáváno dodnes. Tento moravský, německy píšící botanik patřil k prvním autorům, kteří dokumentovali květenu Moravy a Slezska. Většinu života prožil ve Znojmě, kde se hojně zapojoval do veřejného života. Byl mj. kurátorem zdejšího muzea a muzeu také odkázal část svého celoživotního díla, srovnávací herbář a rukopisy některých svých prací. Srovnávací herbář, který zachycuje více než 1200 druhů rostlin, je dodnes významnou součástí muzejní sbírky.  

Výstava představuje nejen život a dílo Adolfa Obornyho, ale také paralely se současným vědeckým výzkumem. Nebo třeba změny v krajině, které od jeho časů proběhly. Provede návštěvníky botanickým bádáním coby tvůrčím procesem, kterým procházel Oborny a jeho následovníci jím prochází i dnes. Zahrnuje rozlišení a sběr materiálu v terénu, vytváření herbářových položek, sestavování rukopisu a následné publikování vědecké literatury. Atmosféru badatelského prostředí dolaďuje dobově zařízená pracovna s knihovnou. Součástí výstavy jsou i vybrané Obornyho rukopisy, jež  byly podkladem pro publikace, které později vyšly tiskem. 

https://www.muzeumznojmo.cz 

https://www.facebook.com/muzeumznojmo 


Adolf Oborny – Homo Botanicus